Uyuşturucu suçları

Uyuşturucu/uyarıcı maddelerle ilgili işlenen suçlar üzerinde araştırmalar yapmaktayım. Organize suç örgütleri konulu çalışmalarımda iki farklı yöntem izlemekteyim. Social Networks tabanlı çalışmalarda suç örgütlerinin yapılanmaları, örgütlere eleman kazandırma, iletişim, işleyiş ve kolluk güçlerinden gizlenme yöntemleri hakkında çalışmalar yürütmekteyim. Suçla mücadele ve mücadelenin etkileri üzerindeki çalışmalarda ise suç örgütlerinin yapısı, işleyiş tarzları, ulusal ve uluslararası tedbirlere karşı aldıkları önlemler, devletlerin bu gruplara karşı aldığı önlemler, uyuşturucu suçlarının diğer suçlara etkisi ve uyuşturucu suçlarındaki trendler gibi başlıklar ilgilendiğim konulardır.  Bu konulardaki yayınlarımı inceleyebilirsiniz.

Araştırma Yöntemlerim

İlk çalışmam İstanbul’da sokak satıcısı olarak tabir edilen kişilere yönelik oldu. 2008 yılı içersinde haklarında işlem yapılan 845 şahısla ilgili demografik özellikleri, suç işleme motivleri, nelerin kişilerin sokak satıcısı yaptığı, madde bağımlılığı ile satıcılık arasındaki ilişki ve yerin suçla ilişkisi gibi konular incelenmiştir.

2008- 2010 yılında İstanbul’da ilçe ve diğer polis birimleri tarafından yapılan yaklaşık 50.000 operasyon dosyası incelenmiştir. Elde edilen verilerden uygulanan puanlama sisteminin uyuşturucu suçlarına etkisi,  semtlerin karakteristiği ve uyuşturucu suçlarıyla ilişkisi, madde türleri ve suç saatleri arasındaki ilişkiler gibi konular irdelenmektedir.

2006-2010 yılları arasında İstanbul’da yakalanan uyuşturucu kuryeleriyle ilgili veriler toplanmış ve hangi tür maddeleri ne tür kişilerin taşıdığı, kuryelerin hangi vasıflarına göre seçildiği ve yıllara göre taşıma trendindeki değişim gibi konular irdelenmiştir.

2005-2010 yıllarında İstanbul’da kargo yakalamaları incelenmiş ve veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerden hangi tür maddelerin hangi tür taşıma yöntemiyle nakledildiği ve hangi yöntemlerle kargoya teslim edildiği gibi ilişkiler incelenmiştir.

2006-2011 yıllarında İstanbul’da işlenen uyuşturucu suçlarının diğer suç türlerine etkisi incelenmiştir. İstanbul Polisinin kullandığı puanlama sistemi sonrası uyuşturu/uyarıcı madde suçlarından yakalamalar artmıştır. Bu artışın diğer suçlara ne tür etkisinin olduğu araştırmanın konusudur.

Yorumları Göster (0)

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.