Şu an okuduğunuz yazı:
Bir kereden birşey olmaz demeyin, bağımlılığın başlangıcıdır

Bir kereden birşey olmaz demeyin, bağımlılığın başlangıcıdır

Bir kereden birşey olmaz demeyin, ilk kullanım bağımlılığın başlangıcıdır. Bağımlılık yapıcı maddelerin etki düzeyleri kişinin biyolojik yapısına, kullanılan maddenin türüne, kullanılan psikolojik ve sosyal şartlara ve nihayetinde maddeden beklentiye göre değişkenlik gösterir.

Rus ruleti oynamaktır

Her insanın maddeye karşı biyolojik ve psikolojik duyarlılığı farklıdır, bu nedenle madde kullanmak Rus ruleti oynamak gibidir; bazıları ilk, bazıları son tetiği çekişte bağımlı olabilir.

Ancak bağımlılıkta önemli olan ilk husus süreçte psikolojik isteğin ortaya çıkmasıdır. Kullanıcıların fizyolojik yapıları farklı olsa da, sonuçta bağımlılık yapıcı maddenin kullanımında bir kullanma ihtiyacı ortaya konmakta ve kullanıcılar kendilerini bu anlamda güdülemektedirler.

Psikolojik güdülenme ile birlikte de zaman ilerledikçe kişinin “Bağımlı olmam. İstediğimde, zararı olduğunu düşündüğümde kullanmayı keserim.” Düşüncesi madde kullanımını artırmakta ve sonuçta da bağımlılığa girişi hızlandırmaktadır. Sonuçta bu süreçte hiç kimse bilinçli olarak bağımlılık yapıcı maddelerin esiri olmaktadır.

En başa dön