Şu an okuduğunuz yazı:
Fuji Touring bisiklet incelemesi

Fuji Touring bisiklet incelemesi

Fuji 1899 yılında Japonya’da kurulmuş bir bisiklet üreticisidir. İsmini Fuji dağından aldığı bisikletle uğraşan herkesin malumudur. Fuji sektörde birçok kategoride bisiklet üretiyor ve dünyanın birçok noktasında satışa sunuyor. Fuji şimdi çok uluslu bir firma ve bisikletlerini Tayland, Çin, Japonya ve Romanya gibi noktalarda üretiyor. Bu geçmiş Fuji’yi güvenilir ve sağlam bisiklet üreticisi kılmaktadır. Bu yazıda kendiminde kullandığı Fuji touring incelemesi yapacağım.

Fuji Touring firmanın tek konfigürasyonla satışa sunduğu tur bisikletidir. Ülkemize gelen modeller Çin’de üretilmektedir. Belirli yıllarda kadro rengini değiştirmek haricinde bisiklet üzerinde önemli değişiklik yapmamaktadır. Fuji’yi tur bisikleti yapan en önemli özelliği 4130 chromoly çelik kadrosudur. Gövdesi yanında maşası da çeliktir. Her türlü şartlarda kadrosu sizi yolda bırakmayacak sağlamlıktadır. Bisiklet üzerinde arka bagajı da standart olarak geliyor. Kısa mesafeli bir tura çıkmak isteyen birinin satın alıp heybelerini koyup hemen yola çıkacak kadar tura hazır vaziyettedir. 

Fuji touring ile gelen grupset

Fuji diğer tur bisikletlerine göre oldukça makul bir fiyat seçeneği sunmaktadır. Bu fiyat avantajının temel sebebi ise tercih ettiği grup set ve donanımlardır. Microshift Bar-End değiştirici ucuz olmasının yanında tur esnasında kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde arızalandığında fonksiyonunu kaybetmeden yolunuza devam etmenize imkan tanır. Performans odaklı üretilmediğinden diğer değiştiricilere göre dezavantajları var. Bazı kullanıcılar ayakta pedallarken dizlerine değiştiricilerin çarptığından şikayet edebiliyor, neticede gidonun boyunu uzatıyor. Zamanla buna alışıyorsunuz ancak gidonu 90 derece çevirdiğinizde shifter üst boruya çarpabiliyor (benim ki 54 kadro boyunda) ve vites ayarlarınızı karıştırabiliyor. 

Bisikletin arka aktarıcısı yıllardır Deore ancak ön aktarıcı 2015 modellerde Altus iken sonraki yıllarda Alivio’ya çevirdi. Sonsuz hareket ile vites değişimi sağlandığı için orta vites aktarıcısının sağlamlık dışında çok fark yaratmayacağını düşünüyorum. 3X9 vites seçeneği sunan grupset turlar için yeterli; özellikle aynakol (Deore – 48/36/26) ve ruble (11-34) dişli oranları tur için ideal aralıkları sunmaktadır. 

Fuji touring diğer özellikleri

Fuji gidon, boğaz, sele, sele borusu, lastik, jant ve tellerde kendi alt firması olduğu bilinen Oval Concepts ve Vera City ürünlerini tercih etmektedir. 2015 öncesi jant göbekleri yine Vero City ürünüydü. Bu göbeklerin incecik olması bir tur bisikletinde insanlarda şüpheye sebebiyet verdiği için sonraki yıllarda göbekleri Deore ile değiştirilmiştir. Bir yıldan fazla kullanmama rağmen önceki göbeklerde herhangi bir sorun yaşamadım ve internetten araştırdığımda şikayet eden birileriyle de karşılaşmadım diyebilirim. Bir tur bisikleti için ön ve arka jantlardaki 36 tel yeterlidir ancak bu bana yetmez derseniz Gürkan Genç gibi arka göbeği değiştirerek jantınızı 40 tele kadar çıkarabilirsiniz. 

Bisiklet 700 x 32c basit patlama dirençli lastikler ile gelmektedir; tur için daha sağlam patlama dirençli lastikler ile değiştirilebilir. Öte yandan 32c lastikler tur için bana ince geldiği için 35c bir lastik ile değiştirdim. Bu haliyle çamurluğu zor monte edebildim. Hatta çamurluğun bağlantı demirlerini daha uzunları ile değiştirerek montajını sağlayabildim. Eğer tırnaklı bir lastik olsa çamurluk kullanmak mümkün olmazdı. Bisiklete en geniş 38c lastik takılabileceğini unutmayın. Ayrıca Fuji ince siboplu iç lastikler kullanmaktadır, yolda buna uygun lastik ve pompa bulmakta zorlanacağım için ben matkap ile sibop yuvasını genişlettim ve artık kalın siboplu iç lastik kullanıyorum. 

Bisiklette Tektro V frenler kullanılmış. Tur için yeterli durma mesafesi sunduğu söylenebilir. Ağır yük ile rampalardan inerken dikkatli olmak gerekebilir. Bisiklete iki suluk takabiliyorsunuz, ön bagaj için uygun bağlantı noktaları mevcut, V fren harici eski tip fren takmak için bağlantı noktaları da var; hatta iki tane jant teli taşımak için uygun bağlantılar da düşünülmüş. 

Fuji touring

Sonuç

Ülkemizde bisiklet değerlendirmesi yapan popüler isimler de Fuji touring için güzel şeyler söylemektedir. Bunun başlıca sebebi birçok firmanın tur bisikletleri ile karşılaştırıldığında, Fuji’nin çok makul fiyata bu bisikleti bizlere sunmasıdır. Ayrıca diğer firmaların tur bisikletlerini halen ülkemizde  sıfır olarak garanti kapsamında bulmak oldukça zordur. Mevcut alternatifler ise çok pahalıdır. 

Fuji Touring en güçlü yanı çelik kadrosunun olmasıdır. Ülke içinde tur yapacak biri için bile standart gelen donanımı yeterlidir. Yeni başlayanlar için fiyat/performans dengesi çok uygundur. Öte yandan bir turcunun ihtiyacı olan bütün bağlantı noktaları bisiklet kadrosu üzerinde mevcuttur. Bu fiyata bundan daha iyi bir tur bisikleti almak çok da mümkün değildir. İhtiyaç halinde donanımı değiştirilerek dünyanın yer yerine sizi götürebilecek bir bisiklet elde edebilirsiniz. 

Zayıf yanı ise fiyatı düşürmek için tercih edilen standart donanımın uzun turlarda konfor ve sağlamlık konusunda yetersiz olmasıdır. Konforunu düşünen biri selesini değiştirmekle işe başlayacak ve sonrasında gidon bandından devam edecektir. Bisikletin sağlamlığını arttırmak için lastikleri, pedalı, eski modeller için göbekler, belki frenler diğer değiştirilmesi gereken elzem parçalardır. Deore grupsetin hemen değiştirilmesi gerektiğini düşünmüyorum, fonksiyonunu tamamlayınca daha üst gruba geçilebilir. Park ayağı zaten bisikletle gelmiyor, turcu biri için bu da bir ihtiyaçtır. 

Bazıları bu parçaları sonradan değiştirmektense baştan daha fazla para vererek daha iyi donanımlı bir bisiklet almayı planlayabilir ancak başta da yazdığım gibi ülkemizde aradığı modeli bulmakta zorlanabilirler. Eğer Afrika veya Asya’nın tehna köşelerinde bisiklet sürmeyecekseniz sele ve lastikleri en başta değiştirip, diğerlerini zamanla eskidikçe yenileyebilirsiniz. O zamana kadar sizi yolda asla bırakmayacak bir bisikletti. 

En başa dön