Şu an okuduğunuz yazı:
Gençler arasında madde kullanımı ve risk faktörleri

Gençler arasında madde kullanımı ve risk faktörleri

“AİLEMİN GELİR DURUMU ÇOK KÖTÜ” DİYEN GENÇLERDE UYUŞTURUCU KULLANIMI YÜKSEK

* İstanbul’da lise öğrencisi 31 bin 272 genç üzerinde yapılan uyuşturucu araştırmasının sonuçlarına göre ailesinin maddi durumu kötü olan gençler arasında sigara, alkol ve esrar gibi uyuşturucu madde kullanım oranının yüksek olduğu belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ve Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlığı İzleme Merkezi (TUBİM) tarafından Antalya’da düzenlenen TUBİM Uyuşturucu ile Mücadele Konferansı (TUK- 2011) sona erdi. Konferansın kapanış oturumunda Başkomiser Dr. Ali Ünlü, İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün İstanbul’da öğrencilerin uyuşturucu kullanımına ilişkin algı ve davranışlarını inceleyen ‘İstanbul Okul Araştırması- 2010’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

İstanbul Okul Araştırması- 2010, Mayıs- Haziran ayları arasında İstanbul’da, 28 ilçede, 154 lisede, 31 bin 272 öğrenci katılımıyla gerçekleştirildi. Çalışmanın ilk sonuçlarına göre orta gelir grubunda yer ailelerin çocuklarında uyuşturucu madde kullanım oranı diğer gelir gruplarına oranla daha az görülüyor.

ORTA DİREĞİN ÇOCUKLARI

Ailesinin ekonomik durumunun ‘çok iyi’ olduğunu beyan eden gençlerin yüzde 44.6’sı hayatlarında en az bir kez sigara içtiğini belirtirken ailesinin gelir durumunun ‘çok kötü’ olduğunu belirten gençler arasında bu rakam yüzde 51.1’e yükseliyor.

Alkol kullanımında ise gelir durumu ‘çok iyi’ olan ailelerinin çocukları arasında herhangi bir türden alkollü içki kullanımı yüzde 33.5 olurken, gelir durumu ‘çok kötü’ olan ailelerin çocuklarında bu oran yüzde 36.3’e çıkıyor.

Gelir durumu ‘çok iyi’ olan ailelerin çocukları arasında esrar, marihuanna ve benzeri uyuşturucu otları içtiğini belirten gençlerin oranı yüzde 4. Ailesinin gelir durumu ‘çok kötü’ olan lise çağındaki gençlerde ise uyuşturucu madde kullanım oranı yüzde 7’ye yükseliyor. Orta gelir gruplarında ise bu oran yüzde 2.8- 3.1 aralığında seyrediyor.

KARDEŞ KONTROLÜ SAĞLIYOR

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmada kardeş sayısının, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımında belirli bir noktaya kadar kontrol görevi üslendiğini gözler önüne seriyor. 7 kardeşe kadar sigara ve alkolde kontrol sağlanırken 8 ve daha fazla kardeşi olan gençlerde bu maddeleri kullanım oranı artıyor.

Anne ve babası okur- yazar olmayan gençler arasında esrar kullanma oranı yüzde 3.5 olurken, ailesi üniversite mezunu gençler için bu rakam yüzde 2.6 oldu.

Annesi çalışan gençler arasında alkol kullanım oranlarında belirgin bir fark var. Annesi çalışan gençlerin yüzde 43.6’sı alkol kullandığını belirtirken, annesi çalışmayan gençlerde bu oran yüzde 28.8’e geriledi.

Akşam 20.00’den sonra dışarı çıkan gençler arasında madde kullanım oranı da artıyor. Sıklıkla gece dışarı çıktığını belirten gençler arasında bir kereden az olmamak kaydıyla esrar kullanların oranı yüzde 9.2 olurken, gece hiç dışarı çıkmayan gençler arasında bu rakam yüzde 1.9’a geriledi.

ÇOCUKLARINIZLA ZAMAN GEÇİRİN

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma gençlerin okuldan sonraki zamanlarının ne kadar fazla ebeveynleri ile geçirirse sigara, alkol ve esrar gibi maddeleri kullanım oranlarının o kadar azaldığını ortaya koyuyor. “Hafta içi okuldan sonra olan vaktimi ebeveynlerimle geçiririm” sorusuna “Neredeyse hiç” cevabının veren gençler arasında sigara içme oranı yüzde 54, alkol kullanma oranı yüzde 37.5 ve esrar maddesi kullanım oranı ise yüzde 6.8 oldu. “Haftaiçi okuldan sonra sürekli ailemle birlikte olurum” diyen gençler arasında sigara kullanım oranı yüzde 36.4, alkol kullanım oranı yüzde 23.9 ve esrar maddesi kullanım oranı ise yüzde 1.7 oldu.

‘ÇOCUKLARINIZIN ARKADAŞLARINI TANIYIN’

Araştırmanın bir diğer sonucuna göre ebeveynlerin çocuklarının arkadaşlarını tanıması kullanım oranlarını düşürüyor. Ailesinin arkadaş çevresini tanımadığını belirten gençler arasında hayatında bir kereden az olmamak kaydıyla esrar kullandığını söyleyen gençlerin oranı yüzde 8.2 olurken, ebeveynleri tarafından bilinen arkadaş çevresine sahip gençler arasında bu oran yüzde 2.5’e kadar geriliyor.

Göçün İstanbul’da liselerde alkol, sigara ve esrar kullanımını nasıl etkilediğine bakan araştırmada İstanbul’da doğanların daha fazla alkol kullandığına işaret ediyor. İstanbul’da doğan gençlerinin yüzde 33.9’u bir kereden az olmamak kaydıyla alkol kullandığını belirtirken, başka bir şehirde doğup İstanbul’a gelen gençler arasında bu rakam yüzde 28.1 olarak gerçekleşti. (Doğan Haber Ajansı)

http://www.sondakika.com/haber-ailemin-gelir-durumu-cok-kotu-diyen-genclerde-2544836/

————————————————————————————————————–

Bağımlılık artıyor

İstanbul’daki lise öğrencileri arasında yapılan araştırmada, ekonomik durumu çok kötü olan ailelerin çocuklarının daha fazla alkol, sigara ve esrar tükettikleri belirlendi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Madde Kullanımını Önleme ve İzleme Büro Amiri Ali Ünlü, Antalya’da bugün sona eren TUBİM Uyuşturucu Konferansı’nda, İstanbul’daki liselerde yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Ünlü’nün verdiği bilgiye göre, Mayıs-Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul’daki 28 ilçede, 154 lisedeki 31 bin 272 öğrenciye anket uygulandı.

Öğrencilerin madde bağımlılığına yönelik araştırmada, ‘Hayatım boyunca en az bir kez sigara içtim’, ‘Hayatımda herhangi bir türden alkollü içki kullandım’ ve ‘Hayatımda en az bir kez esrar kullandım’ cevabını verenlere, madde kullanımına neden olan bireysel, çevresel ve sosyal faktörleri saptamak için sorular soruldu.

ORTA GELİR GRUBU

Araştırmaya göre, ailesinin ekonomik durumu çok kötü olan öğrencilerde sigara, alkol ve esrar kullanımı daha yaygın. Bu öğrencilerin yüzde 51’i en az bir kez sigara ve yüzde 7’si en az bir kez esrar içtiklerini belirtirken, yüzde 36,3’ü de alkollü içki kullandıklarını ifade etti.

Araştırmada, orta gelir sınıfındaki ailelerin çocuklarında esrar kullanımının en az olduğu saptandı. Ailesinin ekonomik durumu çok iyi olan öğrencilerin yüzde 4’ü hayatlarında en az bir kez esrar kullanırken, orta sınıf gelir grubundaki ailelerin çocuklarında bu oran yüzde 2,8 – 3,1 olarak saptandı.

KARDEŞİ OLMAYAN ÖĞRENCİLERDE ALKOL KULLANIMI DAHA ÇOK

Araştırmada, tek çocuk olan öğrencilerde alkol kullanımının daha yaygın olduğu ortaya çıktı. Tek çocuk olan öğrencilerin yüzde 50,4’ü alkollü içki kullandıklarını belirtirken, bu oran 4 kardeş olanlarda yüzde 23,9’a, 7 kardeş olanlarda yüzde 19,7’ye geriliyor. 8 ve daha fazla kardeşi olduğunu beyan eden öğrencilerde ise sigara ve esrar kullanımı daha çok görülüyor. 8 ve daha fazla kardeşi olan öğrencilerin yüzde 52,9’u sigara, yüzde 5,1’i ise esrar içiyor.

AİLELERİN EĞİTİM DÜZEYİNİN ETKİSİ

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri ise ailelerin eğitim düzeylerinde ortaya çıktı. Annesi üniversite mezunu olan gençlerin, yaşıtlarına göre daha az oranda sigara ve esrar içtikleri, buna karşın daha çok alkol tükettikleri belirlendi.

Annesi üniversite mezunu olan öğrencilerin yüzde 38’i en az bir kez sigara içerken, bu oran okuryazar olmayan ebeveynlerin çocuklarında yüzde 46,6’ya çıktı. Üniversite mezunu anneye sahip çocukların yüzde 2.6’sı esrar içerken, aynı oran okuryazar olmayan ebeveynde yüzde 3,5 olarak belirlendi. Annesi üniversiteden mezun gençlerin yüzde 53,5’i ise hayatlarında en az bir kez alkol tükettiklerini ifade etti. Bu oran okuryazar olmayan anneye sahip gençlerde ise yüzde 21,1 olarak dikkati çekti.

İSTANBUL’DA DOĞANLAR DAHA ÇOK ALKOL TÜKETİYOR

Araştırmada İstanbul’da doğan gençlerin diğerlerine oranla daha fazla alkol kullandıkları ortaya çıktı. İstanbul’da doğanların yüzde 33,9’u alkol kullandığını bildirirken, bu oran İstanbul’da doğmayanlarda yüzde 28’e geriledi.

Bu arada annesi çalışan gençlerin yüzde 46,3’ünün hayatları boyunca en az bir kez sigara içtiği, yüzde 43,6’sının alkol kullandığı, yüzde 4,1’inin ise esrar içtiği belirlendi. Annesi ev hanımı olan çocukların ise yüzde 43,9’unun sigara, yüzde 28,8’inin alkol, yüzde 3’ünün ise esrar kullandığı ortaya çıktı.

EBEVEYNLERİN ETKİSİ

Hafta içi okuldan sonra vaktini ebeveynleri ile geçiren öğrencilerde madde kullanımı yaşıtlarına göre anlamlı oranda az çıktı. Bu çocukların yüzde 36,4’ü en az bir kez sigara, yüzde 23,9’u alkol, yüzde 1,7’si ise esrar içtiklerini vurgularken, zamanlarını aileleriyle geçirmeyen öğrencilerin yüzde 54’ünün sigara, yüzde 37,5’inin alkol, yüzde 6,8’inin ise esrar kullandıkları saptandı.

Hafta sonlarını aileleriyle geçiren öğrencilerin yüzde 35’inin sigara, yüzde 21,8’inin alkol, yüzde 1,9’unun hayatları boyunca en az bir kez esrar içtiklerini ortaya koyan araştırmada, hafta sonlarını aileleriyle geçirmeyen öğrencilerdeki madde kullanımı yaygınlığı dikkati çekti.

Bu öğrencilerin yüzde 58,3’ünün sigara, yüzde 41,4’ünün alkol, yüzde 8,3’ünün ise esrar içtikleri belirlendi.

Araştırmada, saat 20.00’den sonra dışarı çıkan öğrencilerde madde kullanımına da bakıldı. Her akşam dışarı çıkan öğrencilerin yüzde 60,7’sinin sigara, yüzde 42,8’inin alkol, yüzde 9,2’sinin ise esrar içtikleri belirlendi. Buna karşın hiç dışarı çıkmayan öğrencilerin yüzde 37,1’inin sigara, yüzde 24,4’ünün alkol, yüzde 1,9’unun ise esrar kullandığı saptandı.

Araştırmaya göre, ebeveynlerin çocuklarının arkadaşlarını tanıması sigara, içki ve alkol kullanımını azaltıyor.

Ebeveynleri arkadaşlarını tanıyan gençlerin yüzde 42’si en az bir kez sigara içerken, bu oran anne-babası arkadaşlarını tanımayan gençlerde yüzde 56,7’e çıkıyor. Alkol kullanan gençlerin yüzde 31’inin ailesi arkadaşlarını tanırken, bu oran tanımayanlarda yüzde 35,6’ya yükseliyor. Ebeveynleri arkadaşlarını tanımayan gençlerin yüzde 8,2’si esrar kullandığını belirtirken, bu oran anne-babası arkadaşlarını tanıyan öğrencilerde yüzde 2,5’e geriliyor. AA

http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=18.02.2011&i=303942

————————————————————————————————–

Liseler dumanaltı!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 154 lisede 31 bini aşkın öğrenciyle yaptığı ankete göre ailesinin ekonomik durumu kötü olan öğrencilerde sigara, esrar ve alkol kullanımı daha yaygın

İstanbul Emniyet Müdürlüğü liselerde madde kullanımıyla ilgili yaptığı araştırmaya göre ekonomik durumu kötü olan ailelerin çocukları daha fazla alkol, sigara ve esrar tüketiyor. İstanbul EmniyetMüdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Madde Kullanımını Önleme ve İzleme Büro Amiri Ali Ünlü dün Antalya’da sona eren TUBİM Uyuşturucu Konferansı’nda, İstanbul’da 28 ilçede 154 lisedeki 31 bin 272 öğrenciyle yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.

YARISI SİGARAYI DENEMİŞ
Araştırmaya göre öğrencilerin yüzde 51’i en az bir kez sigara ve yüzde 7’si en az bir kez esrar içtiklerini, yüzde 36.3’ü de alkollü içki kullanmış. Ailesinin ekonomik durumu iyi olan öğrencilerin de yüzde 4’ü en az bir kez esrar kullanırken, orta gelir sınıfındaki ailelerin çocuklarında esrar kullanımı en az. Bu ailelerin çocuklarında esrar kullanım oranı yüzde 2.8 ile 3.1. Araştırmaya göre tek çocuk olan öğrencilerde alkol kullanımı daha yaygın. Bu öğrencilerin yüzde 50.4’ü alkollü içki kullanıyor. Oran 4 kardeş olanlarda yüzde 23.9’a, 7 kardeşte yüzde 19.7’ye geriliyor. 8 ve daha fazla kardeşi olan öğrencilerde ise sigara kullanımı yaygın. Çocukların davranışlarında annenin eğitimdüzeyi etkili oluyor. Annesi üniversitemezunu gençler, yaşıtlarına göre daha az sigara ve esrar içiyor, daha çok içki tüketiyor. Annesi üniversitemezunu öğrencilerin yüzde 38’i en az bir kez sigara içerken, bu oran okuryazar olmayan ebeveynlerin çocuklarında yüzde 46.6. Annesi çalışan gençlerin yüzde 46.3’ünün hayatları boyunca en az bir kez sigara içtiği, yüzde 43.6’sının alkol kullandığı, yüzde 4.1’inin ise esrar içtiği belirlendi. Annesi ev hanımı olan çocukların ise yüzde 43.9’unun sigara, yüzde 28,8’inin alkol, yüzde 3’ünün ise esrar kullandığı ortaya çıktı.

AİLE ÇOCUKLA ZAMAN GEÇİRİNCE
Hafta içi okuldan sonra vaktini ebeveynleri ile geçiren öğrencilerdemadde kullanımı düşüyor. Bu çocukların yüzde 36.4’ü en az bir kez sigara, yüzde 23.9’u alkol, yüzde 1.7’si ise esrar içerken, zamanlarını aileleriyle geçirmeyenlerin yüzde 54’ünün sigara, yüzde 37.5’inin alkol, yüzde 6.8’inin ise esrar kullandıkları saptandı. Hafta sonlarını aileleriyle geçirmeyenlerdemadde kullanımı daha yaygın.

ARKADAŞLARINI TANIYIN
Geceleri dışarıya çıkmak damadde kullanımını artırıyor. Her akşamdışarı çıkan öğrencilerin yüzde 60.7’sinin sigara, yüzde 42.8’inin alkol, yüzde 9.2’sinin ise esrar içtikleri belirlendi. Ebeveynlerin çocuklarının arkadaşlarını tanıması sigara, içki ve alkol kullanımını azaltıyor.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/602711-liseler-dumanalti

——————————————————————–

Liselerde ‘madde kullanımı’ araştırması

İstanbul’daki lise öğrencileri arasında yapılan araştırmada, ekonomik durumu çok kötü olan ailelerin çocuklarının daha fazla alkol, sigara ve esrar tükettikleri belirlendi.
Antalya- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Madde Kullanımını Önleme ve İzleme Büro Amiri Ali Ünlü, Antalya’da bugün sona eren TUBİM Uyuşturucu Konferansı’nda, İstanbul’daki liselerde yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Ünlü’nün verdiği bilgiye göre, Mayıs-Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul’daki 28 ilçede, 154 lisedeki 31 bin 272 öğrenciye anket uygulandı.

Öğrencilerin madde bağımlılığına yönelik araştırmada, ”Hayatım boyunca en az bir kez sigara içtim”, ”Hayatımda herhangi bir türden alkollü içki kullandım” ve ”Hayatımda en az bir kez esrar kullandım” cevabını verenlere, madde kullanımına neden olan bireysel, çevresel ve sosyal faktörleri saptamak için sorular soruldu.

Orta gelir grubu

Araştırmaya göre, ailesinin ekonomik durumu çok kötü olan öğrencilerde sigara, alkol ve esrar kullanımı daha yaygın. Bu öğrencilerin yüzde 51’i en az bir kez sigara ve yüzde 7’si en az bir kez esrar içtiklerini belirtirken, yüzde 36,3’ü de alkollü içki kullandıklarını ifade etti.
Araştırmada, orta gelir sınıfındaki ailelerin çocuklarında esrar kullanımının en az olduğu saptandı. Ailesinin ekonomik durumu çok iyi olan öğrencilerin yüzde 4’ü hayatlarında en az bir kez esrar kullanırken, orta sınıf gelir grubundaki ailelerin çocuklarında bu oran yüzde 2,8 – 3,1 olarak saptandı.

Kardeşi olmayan öğrencilerde alkol kulanımı daha çok

Araştırmada, tek çocuk olan öğrencilerde alkol kullanımının daha yaygın olduğu ortaya çıktı. Tek çocuk olan öğrencilerin yüzde 50,4’ü alkollü içki kullandıklarını belirtirken, bu oran 4 kardeş olanlarda yüzde 23,9’a, 7 kardeş olanlarda yüzde 19,7’ye geriliyor. 8 ve daha fazla kardeşi olduğunu beyan eden öğrencilerde ise sigara ve esrar kullanımı daha çok görülüyor. 8 ve daha fazla kardeşi olan öğrencilerin yüzde 52,9’u sigara, yüzde 5,1’i ise esrar içiyor.

Ailelerin eğitim düzeyinin etkisi

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri ise ailelerin eğitim düzeylerinde ortaya çıktı. Annesi üniversite mezunu olan gençlerin, yaşıtlarına göre daha az oranda sigara ve esrar içtikleri, buna karşın daha çok alkol tükettikleri belirlendi.

Annesi üniversite mezunu olan öğrencilerin yüzde 38’i en az bir kez sigara içerken, bu oran okuryazar olmayan ebeveynlerin çocuklarında yüzde 46,6’ya çıktı. Üniversite mezunu anneye sahip çocukların yüzde 2.6’sı esrar içerken, aynı oran okuryazar olmayan ebeveynde yüzde 3,5 olarak belirlendi. Annesi üniversiteden mezun gençlerin yüzde 53,5’i ise hayatlarında en az bir kez alkol tükettiklerini ifade etti. Bu oran okuryazar olmayan anneye sahip gençlerde ise yüzde 21,1 olarak dikkati çekti.

Araştırmada İstanbul’da doğan gençlerin diğerlerine oranla daha fazla alkol kullandıkları ortaya çıktı. İstanbul’da doğanların yüzde 33,9’u alkol kullandığını bildirirken, bu oran İstanbul’da doğmayanlarda yüzde 28’e geriledi.

Bu arada annesi çalışan gençlerin yüzde 46,3’ünün hayatları boyunca en az bir kez sigara içtiği, yüzde 43,6’sının alkol kullandığı, yüzde 4,1’inin ise esrar içtiği belirlendi. Annesi ev hanımı olan çocukların ise yüzde 43,9’unun sigara, yüzde 28,8’inin alkol, yüzde 3’ünün ise esrar kullandığı ortaya çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?kn=7&hn=218086

En başa dön