Şu an okuduğunuz yazı:
Gençleri madde kullanımında en çok etkileyen ortam arkadaş grubu

Gençleri madde kullanımında en çok etkileyen ortam arkadaş grubu

Akran eğitimiyle bağımlılığı önlemek iyi bir yöntem. Hele bir de bu metodun Narkotik’le yürütüldüğünü düşünün. “Hedef Sensin-Madde Bağımlılığına Hayır” projesiyle bağımlılığa karşı müdahale yöntemleri geliştiren İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli Madde Kullanımıyla Mücadele Büro Amiri Dr. Ali Ünlü ve Psikoloji Danışmanı Komiser Uğur Evcin bu tür çalışmaları yapan öncü isimler.. Bizler de kendileriyle bir araya gelerek madde bağımlılığı hakkındaki çalışmaları üzerine Dr. Ünlü ve Komiser Evcin’le bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdik.

Türkiye’de Polis Akademisi’nden mezun olduktan sonra Amerika’da da yine bu alanlarda iyi bir eğitimden geçiyorsunuz. Bilhassa devletin madde bağımlılığına karşı aldığı önlem ve tedbirlerin etkisi konusunda yaptığınız teziniz APPAM’e aday gösteriliyor. Bu tezinizin içeriğinden bahsedebilir misiniz?

Ali Ünlü: ABD gibi büyük ülkelerde uyuşturucu problemi çok evvelinden kendi toplumlarına girmiş vaziyette. Onlar bir takım çözüm metotları geliştirmişler sürekli. Belki gelişmiş ülkelerde bir akademisyenin çalışabileceği en zor alanlardan biri madde bağımlılığı konusudur. Nerdeyse söylenmedik söz kalmamıştır. Ben de bu konularda çalışmak üzere ABD’ye gittim.Bana verilmiş ayrıca bir görev vardı. Narkotik şubede çalışıyordum. ABD’de çocukların madde kullanımını incelemek istedim ve daha ziyade Amerika bu problemle nasıl baş ediyor veya baş etmek için ne tür model geliştirmiş; bu modellerin içerisinde hangisi daha etkili bunu anlamak istedim tezimde.

Şöyle bir farklılığı oldu. Malum, bilim de geliştiği için yeni analiz metotları gelişiyor sürekli. Önceden tek boyutlu sosyal hadiseyi ölçebilirken, artık yeni analiz metotlarıyla birden fazla boyutu birlikte değerlendirip, birlikte sentez yapabiliyorsunuz. Ben de buradan yola çıktım ve kabaca üç alanda çalışma yaptım. Çalışmamın temelini ise şu oluşturdu; madde kullanımında çocuğun arkadaş çevresinden mi daha çok etkilendiğini, yoksa anne babasının çocuk üzerinde daha çok mu etkili olduğunu yoksa çocuğun okul dışında vakit geçirdiği ortamların, katılmış olduğu aktivitelerin onun davranışları üzerinde mi etkili olduğunu anlamaya çalıştım.
Burada 3 alanda da farklı farklı projeler var. Özellikle gelişmiş ülkelere baktığımızda bazı projeler sadece gençlerin kendisini eğitmeye yöneliktir, bazı projeler aile yönünde eğitim vermektedir. Bazı projeler de çocuğun aktivitelere katılmasına yöneliktir. Aynı anda hepsine yönelik faaliyet yapmak mümkün değil veya peyderpey yaparsınız.

Söyleşinin devamı okumak için linke tıklayınız… Yeşilay Dergisi – Akran

En başa dön