Şu an okuduğunuz yazı:
Giysinin rengi psikolojiyi ele veriyor

Giysinin rengi psikolojiyi ele veriyor

Gazi Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kişinin psikolojik durumunun giysi rengini seçmede etkili olduğunu ortaya koydu.

En çok tercih edilen renkler arasında ilk sırayı, rahatlatıcı ve huzur verici özelliği bulunan “mavi” renk alıyor. Bunu aktif, girişken, önderlik ve güçlülük özelliklerine sahip “kırmızı” takip ediyor.

Mesleki Eğitim Fakültesi Moda Tasarımı Eğitimi Bölümü öğretim elemanlarından Dr. Şule Çivitci ve Prof. Fatma Eray, yarısı kadın olmak üzere 100 kişiyle “Giyside kullanılan renklerin insan üzerindeki psikolojik etkileri” konulu bir araştırma gerçekleştirdi. Çalışmada, en çok tercih edilen renkler arasında ilk sırayı, rahatlatıcı ve huzur verici özelliği bulunan “mavi” renk aldı. Bunu aktif, girişken, önderlik ve güçlülük özelliklerine sahip “kırmızı” takip etti.
Araştırmaya katılanların çoğunluğu, giyside renk olgusunun kendilerine doğayı hatırlattığını ifade ederken, renk uyumuna her zaman dikkat ettiklerini belirtti. Giysi alırken daha çok tarzlarına dikkat ettiklerini söyleyen katılımcıların yüzde 53’ü, renk seçimlerinde kişiliklerinin ön plana çıktığını kaydetti. Araştırmaya katılanların yüzde 57’si psikolojik durumlarının giysi seçiminde “her zaman”, yüzde 30’u da “bazen etkili” olduğunu dile getirdi. Çalışma aynı zamanda, insanların giysilerinde kullandıkları rengin de psikolojileri üzerinde genellikle etkili olduğunu ortaya koydu.

YORUM
Araştırmayı yorumlayan Dr. Şule Çivitci, renklerin, insanların algı alanı sınırları içinde bulunan ve her an birlikte yaşanılan ama etkilerinin farkına varılmayan güçler olduğuna işaret etti. İnsanların içinde bulunduğu durumu, seçtiği renklerin açığa çıkardığını kaydeden Dr. Çivitci, “Her rengin insanlar üzerinde değişik psikolojik etkileri vardır. Giyside kullanılan renklerin insan psikolojisini etkilediği ve insan psikolojisinin de giysi renk seçiminde etkili olduğu bir gerçektir” dedi.
İnsanların kişilik yapısı, geçirdiği çocukluk dönemi, aldığı eğitim, yaşam biçimi, içinde bulunduğu toplum ve ekonomik düzeyin renk tercihlerini etkilediğini dile getiren Dr. Şule Çivitci, özellikle giysi tasarımında renk seçimi ve kullanımı konusuna önem verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
NTV – 23 Şubat 2004

En başa dön