Şu an okuduğunuz yazı:
İmza sizi ele veriyor

İmza sizi ele veriyor

Attığınız imza ile karakterinizi, ruh ve beden yapınızı anlamak mümkün. Bir biim dalı olan Grafoloji kişinin imzasından onu tahlil edebilecek verilere ulaşıyor. Aylık yayınlanan Moral Dünyası Dergisi Haziran sayısında Grafoloji bilimi detaylı bir şekilde anlatıyor.

Grafoloji (yazı bilimi) Avrupa ve Amerika’da sıklıkla başvurulan bir ilim dalı. İstihbarat teşkilatları olayları çözümlemek, büyük şirketler eleman alımında isabetli karar vermek, eğitimciler öğrencilerini daha iyi tanıyabilmek için imza ve yazıdan karakter tahlili yapmaya sıkça başvuruyor. Türkiye’de çok fazla uygulama alanı bulunmayan bu dal, Adli Tıp Kurumu’nda genellikle sahtecilik olaylarını çözümlemede kullanılıyor.

Ruh ve beden durumunuz imza ile yansıyor

Hiç merak ettiniz mi, niçin bazı filmlerde genellikle katiller kurbanlarına gazetelerden kesilmiş yazılarla oluşturulmuş mektup gönderirler? Niçin bazı şirketler iş başvurularında özellikle el yazısı ile doldurulmuş biyografisini isterler?

Pozitif bir bilim dalı olarak kabul edilen grafoloji (yazı bilim) sayesinde eldeki veriler değerlendirilerek karakter analizi yapılabiliyor. El yazısı veya imzaya bakarak kişinin ruh halini ve karakteristik özelliklerini tespit edebilmek mümkün. İnsan, hem ruh hem beden durumunu ister istemez yazısına veya imzasına yansıtıyor.

Avrupa ve Amerika’da çok farklı alanlarda grafoloji ilminden yararlanılıyor. Polis ve istihbarat teşkilatları bıraktıkları yazılardan faydalanarak suçluların özelliklerini belirleyebiliyor. Cinayetten hemen sonra yazılmış bir yazıdan zanlının katil olup olmadığı tespit edilebiliyor. Büyük şirketler eleman alımlarında başvuru yapanlardan el yazısıyla doldurulmuş ve imzalanmış biyografisini istiyor. Böylece başvuru sahiplerinin iş için gerekli olan vasıfları taşıyıp taşımadıkları tespit edilmeye çalışılıyor. Türkiye’de de Adli Tıp Kurumu’nda grafoloji bölümleri mevcut, fakat genellikle sahtecilik üzerinde çalışılıyor.

İsmail Kılıç…

İsmail Kılınç, uzun yıllardır grafoloji üzerine araştırmalar yapıyor. Yaptığı çalışmalar sonucu geçtiğimiz yıl ABD’de Junior Science Fair’da 4.’lük ve Texas Junior Science Fair’de özel mansiyon ödülü aldı. Kılınç, imzadan karakter okumanın, hayata bakışı değiştirecek başlı başına bir ilim alanı olduğunu belirtiyor. Kılınç, Türkiye’de çok fazla uygulama alanı bulunmayan bu ilim dalının Batı’da doktorlar, genetikçiler, ressamlar, yazarlar, eğitimciler, pedagoglar, liderler, yöneticiler, istihbarat teşkilatları tarafından kullanıldığını ifade ediyor.

Kılınç’a göre bu ilim dalı ile meşgul olan insanlar zamanla olaylara bakışını değiştirerek, olaylar hakkında sadece birkaç yorum değil onlarca yorum yapmayı, olayların nedenleri, niçinleri ve hangi olayın ne sonuç doğurabileceğine farklı ve daha isabetli bakmayı öğreniyor.

Kılınç, grafoloji hakkında şu konunun üzerinde ısrarla duruyor: “Bu ilim dalı tek başına bütün kapıları sonuna kadar açan bir anahtar değildir. Başka ilimlerle birleşince başarısı katlanarak artan bir ilim dalıdır. Mesela iyi bir psikologun elinde birçok kapıyı açacak altın bir anahtardır. İyi bir dedektifin elinde yine birçok olayı aydınlatacak altın bir anahtardır.”

Batıda sık kullanılıyor

Yazı ve imzadan karakter okuma metodunun Batı ülkelerinde kullanıldığını belirten Kılınç, büyük şirketlerin birlikte çalışacakları kişileri seçerken özellikle el yazısı ile yazılmış ve imzalanmış biyografilerini talep ettiklerine dikkat çekiyor. Şirketler, el yazısıyla yazılmış bir başvuru formunu ya da özgeçmiş yazısını bir uzmana inceletip iş için gerekli özellikleri taşıyan, güvenilir, dürüst kişileri bulmaya çalışıyorlar.

Parmak izi gibi her imza ayrı

İmzadan karakter tahlili yapmaya 12 yıl önce başladığını belirten Kılınç, “Peyzaj profesörü Ömer Bildiren’le Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta tanıştım. Beraber birçok işadamı, bürokratı ve çeşitli meslek grubundan insanları ziyaret ettik. Ömer Bey sürekli tanıştığı insanların imzasından karakterlerini okuyordu. Bu sırada ben de imzadan karakter okuma ilmine merak duydum. İmza okuma ilmi ve faydaları üzerinde çeşitli araştırmalar yaptım. 12 yılda yaklaşık 12 bin imzayı tahlil ettim. Her insan, her galaksi, her parmak çizgisi nasıl diğerlerinden farklıysa her imza da diğer imzalardan farklı bir âlem. Bu insanlık için faydalı ve hızla gelişmekte olan bir ilim dalıdır. Gelişmeleri hep beraber izleyeceğiz” diyor.

Grafoloji ilminin müspet ilimler sınıfına girdiğini belirten Kılınç, Kur’an-ı Kerim’de Yusuf Suresi’nde geçen “Böylece biz Yusuf’u oraya yerleştirdik ve ona olayları yorumlama gücünü (te’vili’l-ehâdis) öğrettik. Allah işine hâkimdir fakat insanların çoğu bilmezler. Yusuf büyüyüp olgunlaşınca ona derin kavrayış ve bilgi (hükm ve ilm) verdik. Güzel ahlak sahiplerini (muhsinin) işte böyle ödüllendiririz” (Yusuf; 21-22) ayetinde geçen “te’vilül ehâdis” kelimesinin ilimlerin anahtarı hükmünde olduğunu, Yusuf peygamberin de grafoloji ilmine vakıf olduğunu söylüyor.

İmza okuma ilminin faydaları

İsmail Kılınç, imzadan karakter tahlil etmenin kullanıldığı alanları ve faydalarını şöyle belirtiyor:

Stratejik faydası: İmzasını gördüğünüz bir insanın karakterini ve olaylara bakışını ve gelecekte yapacağı hamleleri büyük oranda tahmin edebilirsiniz. İmzasını gördüğünüz bir insanın vizyonu büyük oranda bellidir. Strateji ile meşgul olanlar imza ilmini bilmelidirler. Örneğin ABD Başkanı Bush yaklaşan seçimler öncesi çok uçuk kaçık kararlar alacak ve uygulayacaktır.

Meslek seçimi: Güzel sanatlarda okuyacakların imzasının da güzel olması başarılarını arttıracaktır. İmzası portre gibi olan biri ressam olmalı ve imzası berbat olan biri de ressam olacağım diye kendini zorlamamalıdır.

Eğitimci ve pedagoglar: İnsanların imzalarından onların düzgün ya da karmaşık karaktere sahip olup olmadığı anlaşılır. Başarılı eğitimciler, zekâ seviyesi yüksek, karmaşık karakterli insanları imzasından tespit ederek özel eğitime tabi tutar ve onlarla daha verimli olur. Nice dahiler, yitip kaybolmaktan kurtulur ve topluma kazandırılır.

Anne babaya faydası: Çocuklarını daha yakından tanıyarak onları başarılı olacakları alanlara yönlendirebilirler. İmzasında 4 farklı çizgi karakteri olan biri iyi bir tiyatrocu olur.

Yönetici ve liderlere faydası: Çalıştığı personelini daha iyi bilir. Kim hangi işi başarabilir, kim kıvrak zekâlıdır bunu tespit edebilir. Yüzlerce, binlerce personeli olan bir iş yerinde herkesi yakından tanıyamayan bir yönetici, personelin kendisiyle görüşmeden önce imzasına bakarak bir genel izlenime sahip olabilir.

Sosyologlara ve psikologlara faydası: Gelecekle ilgili ileri görüşlü insanlar olan sosyolog, felsefeci ve psikologlar imza okuma ilmini öğrenseler olaylara bakışları ve başarıları daha da artar.

İmzadan karakter okuma ilminin temel taşları

– İmza uzun olursa kişi sabırlıdır.

– İmza kısa ise insan mantığını iyi kullanır.

– İmza keskin çizgiler içeriyorsa kişi keskin fikirli, esprili, keskin mantıklı ve dilini kılıç gibi kullanan ve dilinden çok çekecek bir insandır.

– İmza düzgünse insan düzgün karakterli, güvenilir, iyi ahlaklı, uyumludur.

– İmzada yuvarlaklık varsa kişide lider özellikleri vardır.

– İmzada 3 nokta varsa kişi keskin nişancı, avcılığa yatkın ve nüktecidir.

– İmzada geri dönüşler varsa kişinin hafızası kuvvetlidir.

– İmza sanatsal çizgiler içeriyorsa kişi güzel sanatlara yatkındır.

– İmza kısa ve üstünkörü ise kişi boş vermiştir.

– İmzanın başı büyük harf ve gösterişle başlıyorsa kişi özgüvenli, başlangıçta kendini iyi, karizmatik tanıtandır.

– İmzanın başı, ortası ve sonu büyükse başta, ortada ve sonda kendini iyi takdim eden ve iyi iş takibi olan birisidir.

– İmzanın sonu büyük harfle bitiyorsa başladığı işleri iyi bitiriyor demektir.

– İmzanın baş harfinden sonra gelen kısım ince ise kişi ince karakterli ve duygusal, kalınsa kişi kabadır ve duygusal değildir.

– İmzanın sonunda ileri veya yukarı doğru giden bir çizgi varsa kişinin hedefi büyüktür. Aşağı doğru çizgi varsa kişi içine kapalıdır. Karamsardır.

– İmza sağa yatıksa kişi sosyal, diplomat; geriye yatıksa anti sosyaldir.

– İmza uçuk kaçıksa insan uçuktur.

– İmzada 3-4 farklı karakter varsa kişi tiyatroya yatkındır.

Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın imzası:

Çok adaletli biri. T harfinin tepesiyle Z harfinin sonu simetrik. İsimle imza atanların temel özellikleri dürüst ve açık insan olmalarıdır. Çok hazır cevap ve çok nükteci. Dilini kılıç gibi kullanabilir. İyi bir şovmen ve tiyatrocu olabilir. Duygusal ama çok ince ruhlu değil.

Picaso’nun imzası:

Picaso’nun imzasında p harfinde ve ss harfinde iyi bir sanatçı olduğu ortaya çıkıyor. İsmiyle yazdığı için açık, dürüst insan. Morali iyi iken ve hedefi büyük iken aşağıdan yukarı doğru imza atıyor. Morali bozukken yatay imza atıyor. Özgüveni olduğu ve kendine değer verdiği için imzasının altını çiziyor.

Bill Gates: Dürüst biri. Az kırılan, sosyal biri. Adaletli, mantıklı ve güzel sanatlara eğilimli.

Yenisafak.com.tr

En başa dön