Şu an okuduğunuz yazı:
İsrail Sosyal Ağlarla Cevap Veriyor

İsrail Sosyal Ağlarla Cevap Veriyor

Sosyal Ağlar, 2009’un popüler müşteri ilişkileri yönetimi(CRM) teknikleri arasındaki yerini çoktan aldı bile. Ama sıkı durun! İsrail bunu bir adım daha ileriye götürerek, savaşan bir ülkenin dış dünya ile bağlantı noktası olarak kullanmaya başladı bile. İsrail, pek çok masum sivilin hayatını kaybettiği bombardımanları dolayısıyla bozulan imajını tamir için YouTube ve Twitter gibi sosyal ortamları değerlendirmeyi ihmal etmiyor.

Analist firma Forrester’in, hazırladığı bir rapor da bunu zaten doğruluyor. Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan raporda, şirketlerin, satış gibi kısa vadeli beklentileri yerine, müşterilerinin hafızalarında yer edebilmeye daha fazla önem verdiklerini ortaya koyuyor.

İsrail, geçtiğimiz hafta Cumartesi günü popüler vido paylaşım sitesi YouTube’da başlattığı; ‘idfnadesk’ sayfası ile halen devam eden oprasyonlara ilişkin bazı bilgileri dünya kamuoyunun gündemine sunmaya devam ediyor. Şu ana kadar 650 binden fazla kullanıcı tarafından görüntülenen videolar arasına bugün eklenen bir başkasında, Hamas’ın, bir camiiyi silah deposu olarak kullandığı üst düzey bir kadın komutan tarafından İngilizce olarak anlatılıyor.

Olaylar

İsrailli askeri yetkililer, YouTube’un, dünya kamuoyuna vermek istedikleri mesajın ulaştırılmasında kendilerine büyük fayda sağladığını ifade ediyorlar. Bir diğer yandan, İsrail’in, New York konsolosluğu geçtiğimiz Pazartesi günü kullanıcılarına blog hizmeti veren bir başka sosyal ağ Twitter üzerinde başlattığı kampanya ile soruları cevaplandırmaya çalışıyor. İsrail, kimi zaman siyah-beyaz videolarla savaş uçaklarının hedefleri nasıl vurduğunu gösterirken, bir diğer yanda da Gazze’ye yardım taşıyan tırlarını dünya kamuoyuyla paylaşıyor.

İsrail’in bazı videolarını erişimden kaldıran YouTube’un, kullanıcılardan gelen talep üzerine geri koyduğu görüldü. Videoların içerisinde en çok, bir kamyonete roket yükleyen ve sonrasında bombardımanın hedefinde yer alan insanların olduğu video görüntülendi. Videoyu, şu ana kadar 250 binden fazla kişi izledi. Çeşitli vesilelerle, ‘uygun olmayan içeriğin yayından çekileceği’ uyarısını yapan YouTube yönetimi, yapılan çeşitli eleştirilere, bir içeriğin uygun olup olmadığına kendisinin değil, kullanıcıların karar verdiklerini belirterek karşılık verdi.

Geçtiğimiz Cumartesi gününden beri devam eden İsrail hava saldırılarında aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 400’den fazla kişi yaşamını yitirdi. İsrail bombardımanının başlamasına neden olan Hamas’ın roketli saldırılarında da 4 İsrail’li yaşamını yitirmişti.

http://www.turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=22779

En başa dön