Şu an okuduğunuz yazı:
Lice’deki esrar tarlaları ve yeni riskler

Lice’deki esrar tarlaları ve yeni riskler

Güneydoğu Anadolu’da terör örgütüne yönelik operasyonlar arttıkça güvenlik güçlerinin alan hakimiyeti genişliyor. Şehirlerde devam eden operasyonlar kırsala yönelince örgütün sadece sığınakları değil kontrolü altındaki esrar tarlaları da gün yüzüne çıktı. Medyaya yansıyan video ve fotoğraflara bakılırsa esrarın iyi verim alınacak tarlalara ekildiği, yakınlarında havuz veya derelerin olduğu görülmektedir.  Lice uyuşturucu kaçakçılığında önemli bir merkez haline geliyor.

lice esrar 2

Esrar yakalamalarında artış

Ülkemiz uyuşturucu trafiği ile belki yüzyıllardır mücadele ediyor ancak bu alandaki esaslı madde afyon ve eroindir. Son yıllarda esrar kullanımı ve yakalamaları dikkat çekici boyutlara ulaştı. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezinin (TUBİM) yayınladığı yıllık uyuşturucu raporuna göre Türkiye sadece eroin yakalamasında değil, esrar yakalamasında da Avrupa’da en çok yakalama yapan ülkedir. Son iki yılın raporlarını halen yayınlanmadı ancak geçmiş yıllara bakıldığında yakalama oranları katlanarak artıyor. 2011 yılında 76 ton civarındaki esrar yakalaması 2012 yılında 152 tona ve 2013 yılında 274 tona yükseldi.

Birleşmiş Milletler uyuşturucu raporuna göre her ülkede esrar yetişmekte ve yakalanmaktadır. Bu nedenle uluslararası ticareti pek yaygın değildir. Özellikle ülkemizde yetişen esrar içeriğindeki THC oranı düşük olduğu için başka ülkelerden talep yoktur. Bu  nedenle ülke içinde üretilen esrarın tamamı yine ülke içinde tüketilmektedir. Sadece yakalama miktarı dikkate alındığında bile ne kadar büyük bir tüketici kitlesinin olduğu aşikardır.

lice esrar 3

Dünya genelinde ve ülkemizde de en çok tüketilen illegal madde esrardır. Hatta birçok ülke giderek esrar kullanımını yasallaştırmaya doğru gitmektedir. Ülkemizde son 3-4 yıl içinde bonzai olarak bilinen sentetik kannabinod kullanımı hızla arttı. Bu tür maddeler ilk çıktığında hızlı yayılır ve yaklaşık 2 yıl içinde tavan yaptıktan sonra tekrar düşüşe geçer. Bu sürede kullananlar maddelerin zararlarını, yan etkilerini ve fiyat elastikiyetini görür. Bir süre önce bonzai ile ilgili çıkan haberlere bakıldığında insan üzerinde nasıl bir tahribat yaptığını hatırlıyoruz. Sokaklarda ölen onlarca gençin haberleri halen hafızalarımızda. Kullananlarda bu tür sonuçlara duyarsız kalmıyor, başka maddelere geçiş yapıyor.

Yeni üretim yöntemi gelişiyor

Böyle bir dönemde PKK’nın esrar üretim tekniğini geliştirmesi önemlidir. Çünkü bonzai gibi maddeleri kullananlar mevcut esrarın kalitesinden memnun kalmazlar ve başka maddelerin arayışına girerler. Ülkemizde bonzainin yerini hangi maddelerin alacağını yakın zamanda göreceğiz ancak içeriği değiştirilen esrar iyi bir alternatif olabilir. Mevcut pazarını yeni özelliğiyle daha da genişletebilir. Öte yandan esrarın yeni hali uluslararası kaçakçılığına da kapı açabilir.

lice esrar 6

Benzer bir değişimi Avrupa pazarına esrar üreten Fas’ta yaşanmıştı. Doğal olarak üretilen Fas esrarına Avrupa’da yoğun bir ilgi vardı. Hatta Hollanda’da esrar cafe-shop’ların baş tacıydı ancak özel tekniklerle kapalı ve kontrollü ortamlarda yetiştirilen esrar yaygınlaşınca bir anda doğal esrara olan talep düştü. Avrupalıların resin olarak tanımladıkları bu esrarın içindeki THC oranı %80 gibi yüksek bir düzeyde iken doğal esrarın içindeki bu oran %20 civarlarında kalıyordu. Kullanıcı daha etkili olan esrara yöneldi.

Faslı kaçakçılar pazar hakimiyetlerini kaybetmemek için üretim tekniklerini geliştirmeye yöneldiler. Önceden kırsal alanda kendi başına doğal olarak yetişen esrar yerini yeni tohumlara ve üretim tekniklerine bıraktı. Verimli topraklara ekiliyor, gübre ile destekleniyor ve en önemlisi sulanıyordu. Her ne kadar Avrupa’da sera tarzı alanlarda yetiştirilen esrar kadar THC oranı yükselmese de toplu üretimi sebebiyle Avrupa pazarında rekabet edebiliyor. Sera ortamında yetişen esrar pahalı olduğu için %50 THC oranına yaklaşan bu yeni ürün ucuzluğu sebebiyle cazibesini koruyor.

Ülkemizde eroin kaçakçılığında Güneydoğu’daki birçok örgüttir. PKK’nın da içinde olduğu bu kaçakçılık alt yapısıyla kolaylıkla yeni nesil esrar Avrupa’ya taşınabilir. Örgüt ve diğer kaçakçılar hem yurt içinde hem yurt dışında esrar üretimi ve kaçakçılığında ciddi paralar kazanabilir. Bu nedenle güvenlik güçleri esrarın yeni üretim tekniğine dikkat etmeli ve tespit edilen bölgelerde daha duyarlı olmalıdır.

En başa dön