Şu an okuduğunuz yazı:
“Ottur günahı yoktur, doğada yetişen bir bitkidir, doğaldır” tabirleri ne kadar doğrudur?

“Ottur günahı yoktur, doğada yetişen bir bitkidir, doğaldır” tabirleri ne kadar doğrudur?

Ottur günahı yoktur tabiri esrar için kullanılır ve tamamen yanlıştır. Bu gibi tabirler uyuşturucu madde satıcılarının gençleri madde ile ilk temasını sağlamaya çalışırken, bu maddelerin zararsız imajını oluşturmak için kullandıkları tabirlerdir.

Doğada herşey zararsız mı?

Hatta sigaradan bile zararsız olduğunu çünkü sigaranın içinde bile yüzlerce kimyasal madde var olduğunu iddia edebiliyorlar. Bu tabire göre doğadan gelenler zararsız oluyor. Ancak doğadan gelen her şey zararsız değildir, örneğin: dünyanın en güzel yerlerinde yetişen bir mantar bile zehirli olabiliyor ve yenildiği takdirde kişiyi çok kısa bir sürede ölüme varan sonuçlara kadar götürebilmektedir. Bunun gibi doğada insanlar ve bazen hayvanlar için zararlı birçok bitki vardır.

Kimyasalların kaynağı doğadır

Öte yandan kimyasal olarak bilinen eroin veya kokain gibi maddeler de doğada yetişen bitkilerden elde edilir. Bu bitkilerin özü farklı kimyasal işlemlerle ortaya çıkarılır veya daha etkili hale getirilir. Ancak gerek eroinin ham maddesi afyon gerekse kokainin ham maddesi koka bitkisi doğrudan kullanıldığında da insanı etkiler.  Bu maddelerin doğada yetişmesi bağımlılık yaptığı gerçeğini değiştirmez.

En başa dön