Şu an okuduğunuz yazı:
Polisten ailelere uyuşturucu tüyoları

Polisten ailelere uyuşturucu tüyoları

Emniyet çocuğunun madde kullandığından şüphe duyan aileler için kitap hazırladı. Aileleri uyuşturucu tüyoları hakkında bilgilendirdi. Ailelere “Çocuğunuzu kucaklayıp koklayın”, “Giydiği tişörtlerdeki kusmuk izlerine bakın”, “Tütsü ve parfüm alışkanlığına dikkat edin”, “Ödevlerini birlikte yapın” uyarılarında bulunuldu.

 

İstanbul Narkotik Şubesi Madde Kullanımı ve Mücadele Büro Amiri Dr. Ali Ünlü ile psikolojik danışman Komiser Uğur Evcin, ücretsiz dağıtılan üç ayrı kitap hazırlayarak aileleri ‘uyuşturucu tehlikesine’ karşı uyardı. “Onu Yalnız Bırakma, Eyvah Çocuğum Madde Kullanıyor!” adlı kitapta ailelere şu tüyolar verildi:

PANTOLONDAKİ İDRARA BAKIN

bugun26082013

*Çocuğunuzu kucaklayın: Çocuğunuzu her gördüğünüzde kucaklayın. Onu kucaklarken veya elini sıkarken madde kullandığını gösterebilecek işaretlere, kokulara ve davranışlara dikkat edin. Eğer madde kullanmış ise gözleri kızarmış görüneceği gibi göz kapakları ağırlaşacak, göz bebekleri de genişleyecektir.

*Giysileriyle bizzat ilgilenin: Tişörtlerindeki kusmuk izleri, pantolonlarındaki idrar veya ceplerinde kimyasal madde kırıntıları iyi birer gösterge olabilir.

*Ev ödevlerini beraber yapın: Madde tesiri altında ödev yapamayacağı gibi konsantrasyon bozuklukları ve dikkat eksikliği de görülür.

HİSTERİK ŞEKİLDE GÜLER

*Duygu değişimlerini takip edin: Hiçbir neden yokken histerik şekilde güler mi? Evde eşyalara çarparak düşer mi? Banyoda çok vakit geçirip kusacak gibimi görünür?

Tütsüye dikkat

*Koku işaretlerine dikkat edin: Tütsü, göz damlası, parfüm, ağır ferahlatıcılar, madde kullanıldığını saklamak için kullanılan yöntemlerdir. Alkol markalı ürünler, karikatür, grafitili desenlerden oluşan tişört kullanımları yaygındır.

*Çocuğunuzla yakın ilişki kurun: Çocuğunuza yeri geldiğinde sizinle dertleşebileceğini anlatın.

Bugün Gazetesi

En başa dön