Şu an okuduğunuz yazı:
Sedona bisiklet incelemesi – 345 (340)

Sedona bisiklet incelemesi – 345 (340)

Sedona bisiklet

Aslı Bisiklet ülkemizde Merida ve Dahon gibi markaların ithalatçısı olmasının yanında Sedona gibi en iyi yerli markalardan birinin üreticisidir. Sedona diğer markalara göre daha az bisiklet seçeneği sunuyor ama ürün standartlar diğer markalara göre daha yüksek. Bu yazıda Sedona bisiklet markasının 345 model şehir bisikletini inceleyeceğim.

 Sedona bisiklet üç farklı kategoride şehir bisikleti üretmektedir. Totem ve Gusto gibi modeller çamurluk, bagaj ve ışıklarıyla günlük hayatta ulaşım ve alışveriş için hazır bisikletlerdir. 400 serisi şehir bisikletleri ise sabit maşalı modellerdir. Amortisörlü şehir bisikleti serisi 350’den başlayıp daha alt serilere kadar gidiyor. 

Daha önceki yıllarda 350, 345, 340 gibi değişen modellerle üretim yapıyordu ancak son birkaç yıl içerisinde 350, 340 ve 330 gibi modellerle üretimi seçeneklerini daralttı. Önceki modellerde daha fazla grup set seçeneği sunan Sedona, bu serilerle bisikletler arasında belirgin bir fiyat performans farklılığı meydana getirdi. 

Benim tanıtımını yapacağım model ise uzun zaman kullandığım, 2015 yılında üretilen Sedona 345 modelidir. Üretim yılında Sedona’nın en üst segment şehir bisikleti olan 350 modelinin bir alt modeli kabul ediliyordu. Şu anki mevcut bisiklet modellerini incelediğimde ise 340 modeli bu kategoriyi dolduruyor ve birçok özelliği ile 345 modelinden daha donanımlı gözüküyor. 

Sedona bisiklet kadrosu

Sedona şehir bisikleti modellerinde 6061 alüminyumunu kullanıyor. T6 ileri teknoloji ısıl işlemle şekil verilen hidroform kadro renkleri, ölçüleri ve sağlamlığı ile göz dolduruyor. Bu teknoloji ile bisikletin kadrosuna daha iyi şekil veriliyor ve bağlantı yerleri daha sağlam oluyor. 

Üst segmentteki 350 modelinde kablolar kadro içinden geçerken, bu modelde kablolar dışarıdan dolaşmaktadır. Ancak bu haliyle sürücüyü kullanım esnasında rahatsız eden bir yanı yok. Sedona 345 bir şehir bisikleti olmanın yanında uzun turlar içinde çok uygun bir yapıya sahip. Ön ve arka bagajlar için gerekli bağlantı noktaları mevcut. Bisiklete iki suluk takılabilir. Ancak bisiklete çamurluk takmak için alternatif yöntemler kullanmak gerekiyor. Standart çamurluk bağlantı noktaları yok. Yurt dışına tur için planlaması yaptığımda Sedona yetkilileriyle bisikletin sağlamlığı konusunda birçok defa yazıştım ve tatmin edici cevaplar aldım. 

Son olarak arka alt boru olarak tanımlanan orta göbekten arka göbek arasındaki mesafe tur bisikletleri için gerekli olan uzunluğa sahip (45 cm). Heybeleri taktığınızda  ayaklarınız çarpmadan rahatlıkla pedallayabilirsiniz.

Kullanılan parçalara göre ağırlık değişebilir ancak üzerindeki standart parçalarla tarttığımda 12 kilogram üzerindeydi. 

Sedona bisiklet

Sedona bisiklet  ile gelen grupset

Sedona bisikletlerinde stabil bir performans sağlamak için grup setlerinde kendi standartlarını koruyor. 345 modelinde arka aktarıcı hariç (Alivio) bütün grup set Acera iken yeni 340 modelinde grup setin tamamı Alivio’dan oluşmaktadır. Pazardaki birçok üretici bu şekilde standart bir donanım sunmamaktadır; maliyetleri düşürmek için farklı kategorilerden grup setlerini toplamaktadırlar. 

Alivio başlangıç düzeyindeki grup setlerin içerinde en iyisidir, daha alt grup setlerde kullanlan plastik parçalar artık bu kategoride kullanılmaz. Alüminyum ve diğer materyallerin kullanıldığı bu grup set performası ve sağlamlığı ile tatmin edicidir. Bu düzeydeki grup setler ise 3X9 olarak 27 vitestir. 11-34 dişli aralığına sahip arka ruble ise hem uzun turlarda hem de şehir içinde sürücüye geniş bir vites geçiş aralığı sunuyor. Hidrolik disk frenler ise her her ortamda güçlü bir frenleme imkanı sunuyor. 

Lastikler

Sedona bisikletlerinde sürücünün rahat etmesi için lastik seçimine de özen göstermektedir. 345 modelinde Schwalbe Road Plus modeli lastik kullanılırken yeni 340 modelinde ise Schwalbe Delta Cruz modeli kullanılmaktadır. Her iki modelde de 3mm zırh var ve bu sizin yollarda lastik patlak derdinden korumaktadır. 700X38mm genişliğindeki bu lastikler stabilize yollarda bile rahatlıkla bisiklet sürmenize imkan tanıyor. 

Sonuç

Sedona bisiklet markasının 345 modelinde Neon RL maşa kullanılırken yeni 340 modelinde Suntour Nex RL maşa kullanılmaktadır. 345 modelindeki maşanın sertliği ayarlanabilir olsa da MTB maşalarına göre bana daha sert geliyordu. Belki şehir bisikletlerinde kullanılan maşaların daha sert olması beklenilen bir durumdur. 

Sedona tercih ettiği sele, sele borusu, elcikler, boğaz ve gidon ile standartlarını bu alanda da kendini göstermektedir. Uzun turlar için bisiklet üzerinde yapacağınız değişiklik sele ve belki gidon (kelebek gidon gibi) ile sınırlı kalacaktır. Sedona 340 (ve 345) şehir içinde ve bazen stabilize yollarda sizi her daim memnun edecek bir bisiklettir. 

En başa dön