Şu an okuduğunuz yazı:
Şehir bisikleti alma rehberi

Şehir bisikleti alma rehberi

şehir bisikleti

Şehir bisikleti hibrit bisikletler olarak da bilinir. Adı üstünde biraz MTB biraz yol bisikeltinin karışımıdır. Bu yazıyı daha iyi anlamanız için MTBve yol bisikletialma rehberini okumanızı tavsiye ediyorum. Böylece bu bisikletin hangi amaçlar için kullanılacağını daha iyi anlarsınız. 

Şehir bisikletini hangi amaca hizmet etmek üzere alıyorsanız o tür özelliklerin daha fazla olmasına özen gösterin. Bir şehir bisikletiyle dağlara da çıkıp dolaşabilirsiniz, şehir içinde dümdüz asfallta da kullanabilirsiniz. Ancak daha çok yol için kurulmuş bir bisikleti dağlarda kullanmak çok da akıllıca değildir. Bu nedenle ilk alırken hangi amaçla kullanacağınıza karar verin ve ona göre konfigirasyonlarını seçin. Aynı bisikleti istediğinizde diğer özelliklere dönüştürmek mümkün ancak bunun maliyetli olabileceğini unutmayın. 

Şehir bisikleti genel olarak vites sistemleriyle MTBlerin özelliklerini taşırlar. Gidon yapıları, tetik vites kolları, aktarıcı modelleri, amortisörleri ve fren sistemleri MTBlerde kullanılan aynı malzemelerdir. Sağlamlık karşılaştırması yapanlar parçalarda bir farklılık olmadığını bilmelidirler. Öte yandan daha uzun yol kat etmek için lastik ve jant boyutları, sabit maşalar ve kısmen da olsa geometrik yapıları (bazı modeller yol bisikletine çok benzemektedir)  itibariyle yol bisikletlerine benzerler. 

Şehir bisikleti alırken sadece stress atmak, parkta veya sahilde dolaşmak, spor amacıyla gezme istiyorsanız ve apartmanda yaşayıp merdivenle bisikletinizi çıkarmak zorunda kalıyorsanız bisikletinizin hafif olmasına dikkat edin. Eğer alışveriş ve ulaşım aracınız olarak günlük hayatınızın bir parçası olacaksa bagajının ve çamurluklarının olması bir avantaj olacaktır. Aksi takdirde yola çıktığınız bazı zamanlarda giysileriniz tamamen kirlenebilir. 

Şehir bisikleti günlük hayatın içerisinde kullanıldığı için üreticiler çok hafif olsun diye bir gayrete girmiyorlar. Bu nedenle şehir bisikletlerini neredeyse tamamı aliminyum kadroya sahiptir. Ancak yine de firmadan firmaya bisikletlerin ağırlıkları değişebilir. Ortalama 10-15 kilogram arasında olabilirler. Bu halleriyle bile MTBlere göre daha atak ve manevra kabiliyetine sahiptirler. 

Yeterince güçlü değilseniz ve çok rampalı bölgelerde yaşıyorsanız geniş vites aralığı sunan modelleri tercih edebilirsiniz. Güçleninceye kadar geniş vites aralığında rampaları aheste aheste çıkarsınız. Düz arazi şartlarında kullananlar için vites aralığının çok geniş olması ektsta bir avantaj sağlamaz. 

Gidon

Şehir bisikleti gidonlarının MTBler gibi olmasının sebebi şehir içinde trafik akışını çok iyi takip edebilmenizdir. Düz gidon size dik bir oturuş pozisyonu sağlar ve başınızla sürekli ileriyi görebilirsiniz. Fren yaparken dahi pozisyonunuzu bozmazsınız. Ancak yol bisikletinde yere daha paralel durursunuz ve özellikle fren yaparken daha da öne eğilmek durumunda kalabilirsiniz. Bu pozisyon birçok kişi için istenmeyen durumlara neden olabilir. 

Şehir bisikleti amortisör seçimi

Şehir bisikletlerinde sabit ve tek amortisörlü modeller bulunur.  Bir çoğumuz şehirlerdeki mazgalların, çukurların ve kaldırımların meydana getireceği darbeleri yutması için bisikletinde amortisörleri tercih etmektedir. Özellikle şehir dışında ve bozuk satıhlı yollarda bisikletinizi kullanmayı planlıyorsanız amortisörlü modelleri tercih edebilirsiniz. Yoldan kaynaklanacak titremeyi hissetmezsiniz.

Eğer yaşadığınız şehirdeki yollar düzse, bisikletinizi sık sık taşımak zorunda kalıyorsanız, şehir trafiğinde çabuk hızlanmak ve bisikletinizin daha zarif görünmesini istiyorsanız sabit maşalı  modelleri tercih edebilirsiniz. Amortisör sürüş konforu sağlamasının yanında yaklaşık 2.5 kg ağırlık yapar. Bazı sabit maşalı şehir bisikletleri 10 kilogram civarında olabilmektedir. 

Öte yandan sele borusuna da amortisör eklenebilmektedir. Daha çok konfor arayanlar ile bel ağrısından muzdarip olanlar için böyle imkanlar vardır. Düşündüğünüz modelde olmasa bile akul bir fiyata sipariş verebilir ve kolayca bisikletinize montaj yapabilirsiniz. 

şehir bisikleti
Kadınlar için şehir bisikleti

Lastik seçimi

Şehir bisikletleri 28 jant / 700c ebatlarındaki lastikleri kullanmaktadır. Bu ebat onun daha çok mesafe kat etmesine yaramaktadır. Ancak şehir bisikletinde çok fazla lastik çeşidi bulunmaktadır. Yol bisikletlerinin kullandığı incelikten dağ bisikletinin kullandığı türlere kadar farklı seçenekler var.  Eğer düz yollarda uzun mesafeler gidecekseniz ince ve tırnaksız lastikler tercih edebilirsiniz. Eğer sık sık trekking yaparım diyorsanız daha kalın ve tırnaklı lastikleri tercih edebilirsiniz. 

Ayrıca zırhlı lastiklerin olduğunu da unutmamak gerekir. Daha pahalı ve biraz daha ağır olan zırhlı lastikler şehir içinde yollarda kalmamanız için ideal olabilir. Özellikle ülkemizde yollara dökülen çiviler, vidalar, raptiyeler, araç lastik telleri hatta zımba teli bile bisikletinizin lastiğini kolaylıkla patlatabilmektedir. Kendi tecrübeme göre bisiklet lastiği şehir içinde daha fazla patlıyor. Şehir içinde lastik patlaması şehir dışında patlamasından daha kötü bir durumdur. Meraklı insanların arasında lastik tamir etmek çok da eğlenceli değil. Ayrıca zaman hesabı yapanlar için iyi bir önlem olur. 

Fren seçimi

Şehir bisikletinde disk fren gereksinimi MTBlerdeki kadar gerekli olmayabilir. MTBler kadar agresif kullanılmadıkları için onlar kadar çabuk durma veya ellerinizdeki bütün gücü gidona verip tek parmağınızla bisikleti frenleme durumunda nadiren kalırsınız. Yağışlı havalar haricinde V-frenler ihtiyacınız olan frenlemeyi yapar. Eğer maliyeti ve ağırlığını dert etmiyorsanız disk frenleri tercih edebilirsiniz. 

Sele seçimi

Şehir bisikleti alıp günlük hayatında kullanmayı planlaranlar için sele önemli bir mevzudur. Spor için bisiklet kullanan birçok kişi selenin vereceği acıdan kurtulmak için özel malzemelerden üretilen giysiler kullanırlar. Eğer bisikletin üzerinde 20 dakikadan fazla kalacaksanız standard gelen seleler istenmeyen yan etkiler gösterebilir. Bu nedenle profesyoneller tayt gibi önlemler alırlar ancak siz günlük hayatta bisikleti kullanacaksanız her seferinde özel kıyafetlerle yola çıkamazsınız. Bu nedenle daha konforlu seleler alabilirsiniz. 

Genel kural sele ne kadar genişlerse oturma  posizyonunuz o kadar dik konuma gelir ve daha konforlu bir oturuş elde edersiniz. Konforu arttırmak için jelli ve yaylı  sele çeşitleri vardır. Ancak selenin dik konumda olması hareketinizi kısıtlar. Konfor ve performans arasındaki bu dengeyi unutmadan sele alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Sele seçimi ile ilgili daha detaylı yazıları sitemizde bulabilirsiniz. 

Şehir bisikleti seçimi sonuç

Şehir bisikleti bir çok amaca hizmet edecek şekilde üretilmektedir. Bu nedenle almadan önce amaçlarınızı netleştirmeniz doğru bir seçim yapmanıza yardımcı olacaktır. Bir şehir bisikletinin parçalarını değiştirerek birçok farklı bisiklet türü elde edebilirsiniz. Şehir bisikletlerini cyclocross, tur bisikleti, fixy veya MTB gibi kullanma imkanınız vardır. Aldıktan sonra ihtiyacınıza göre gerekli modifikasyonları yapabilirsiniz. 

En başa dön