Şu an okuduğunuz yazı:
Sigara çok zararlı ise devlet neden tamamen yasaklamıyor?

Sigara çok zararlı ise devlet neden tamamen yasaklamıyor?

Ülkemiz nüfusunun neredeyse yarısına yakını sigara kullanmaktadır. Yapılan bir çalışmada babalarımızın %70’ i, annelerimizin ise %40’ı sigara kullanmaktadır. Böyle bir durumda kanunen sigara yasağı getirmek insanları illegal yollara (kaçak yolla elde etmek gibi) itecektir.

Talep & Ceza dengesi

Talebin yüksek olduğu maddeleri sadece yasaklarla kaldırmak mümkün değildir, illegal yöntemlerle satıcılar ve kullanıcılar birbirlerini diğer maddelerde olduğu gibi bulmaktadır. Öte yandan satanları ve kullananları caydırmak için yeni yasalar çıkarmak ve kanuna karşı gelenleri yakalamak gerekmektedir. Ancak toplumda geniş bir kullanıcı kitlesi olan sigara içenleri yakalamak ve cezalandırmak rasyonel değildir.

Devlet önlem alıyor

Devlet kullanımı azaltmak için kurumlar nezdinde çeşitli önlemler almaktadır. Örneğin, sigara reklamları yasaklanmış, sigara kartonlarına sigara içenlerin düştükleri durumlarını tasvir eden fotoğraflar konmuştur. İlk önce otobüslerde başlayan sigara yasağı daha sonra kapalı mekânlarda yasaklanmıştır. Akabinde ortak açık alanlarda da yasaklanmaktadır. Bu önlemlere vatandaş da desteğini artırdığında bu problemle baş edilebilir bir seviyeye ulaşılacaktır. Bu durum da sigara kullanıcısı sayısını azaltırken; bir taraftan da yeni başlamayı da engellemiş olacaktır.

En başa dön