Şu an okuduğunuz yazı:
Sosyal ağlar çocuk tacizlerine karşı birleşiyor

Sosyal ağlar çocuk tacizlerine karşı birleşiyor

17 sosyal ağ sitesi, çocuklara yönelik tacizlere karşı Avrupa Birliği Komisyonu önderliğinde bir antlaşma imzaladı. Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı üzere, Avrupa’da faaliyet gösteren sosyal ağlar, internet üzerinden gerçekleşmesi muhtemel çocuk tacizlerine karşı bir antlaşma imzaladı.

Sosyal ağ sitelerinin geçen yıl içinde Avrupa’da yüzde 35’lik bir büyüme kaydettiği ve 2012 yılına kadar beklenen kullanıcı sayısının 107 milyonu geçeceği öngörülerine dayanarak, bu girişimin çocuk istismarına karşı büyük bir adımın ilk ayak sesleri olduğu düşünülebilir.

Avrupa Birliği Bilgi Toplumu ve Medya Komisyonu Başkanı Viviane Reding konu hakkında “Bu antlaşmanın imzalanması, çocuklarımızın internet üzerinde yaptıkları tıklamaların güvenli hale gelmesi bakımından çok önemli bir gelişme,” açıklamasını yaptı.

Ortak kararlar

Facebook, MySpace gibi dünya lideri sosyal ağ sitelerinin de içinde bulunduğu bu söz birliği neleri kapsayacak derseniz durum şu:

•18 yaş altı kullanıcıların profilleri arama motorlarında arama sonucu olarak listelenmeyecek.

• Sitelerin içinde kolaylıkla erişilebilecek bir “Şikayet et” butonu yer alacak. Böylelikle istismar mesajlarını yollayan kişiler daha kolay deşifre edilecek.

•18 yaş altındaki kullanıcıların profilleri standart olarak “Gizli” ayarlaması ile oluşturulacak. Bu sayede kötü amaçlı kişilerin çocuklara erişiminin zorlaştırılması düşünülüyor.

Anlaşmaya imza atan diğer siteler ise şöyle; Arto, Bebo, Dailymotion, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves, Netlog, Nasza-klasa.pl, One.lt, Skyrock, StudiVZ, Sulake/Habbo Hotel, Yahoo Avrupa, ve Zap.lu.

Bu uygulamanın Türkiye’de nasıl yankı bulacağı şu an için tam kesin olmasa da, Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimiz göz önüne alındığında bizce yüzde 99.9’luk bir ihtimalle bu uygulama Türkiye’yi de kapsayacak.

Yahooyt.com

En başa dön