Şu an okuduğunuz yazı:
Hangi uyuşturucu maddeler ülkemiz için büyük tehlikedir?

Hangi uyuşturucu maddeler ülkemiz için büyük tehlikedir?

Ülkemizi tehdit eden uyuşturucu maddeleri kaçakçılık ve kullanım olmak üzere ikiye tasnif edebiliriz. Ülkemiz eroin kaçakçılığında dünyada önemli güzergahlardan biri üzerinde bulunuyor. Avrupa’da tüketilen eroinin %90’ından fazlası Afganistan’da üretiliyor ve 3 farklı rota üzerinden Avrupa’ya kaçakçılığı yapılıyor.

Uyuşturucu Kaçakçılığı

Türkiye, Balkan Rotası olarak adlandırılan bir güzergah üzerinde bulunuyor. Afganistan’dan İran, Türkiye, Balkan ülkeleri ve sonrasında Batı Avrupa’ya eroin taşınıyor. Bu rota aynı zamanda dünyada en çok eroinin yakalandığı rotadır. 2010 sonrası Birleşmiş Milletler raporlarında dünyada en çok eroinin İran’da sonrasında ise Türkiye’de (yıllık 10-12 ton civarı) yakalandığı belirtiliyor. Kolluk kuvvetlerinin performansı ve ülkemizin diğer ülkelerle işbirliği yapması uluslararası ilişkilerimizi etkilemektedir.

Uyuşturucu kullanımı

Ülkemizde en büyük tehlike şu an da sigara ve alkol maddeleridir; çünkü sigara ve alkol hem bağımlılık yapar hem de diğer maddelere geçişte ara madde olarak karşımıza çıkar. Diğer ülkelerde de en çok tüketilen bağımlılık yapan maddeler legal olan maddelerdir.

OECD 2014 raporunda mesela Avrupa ülkeleri arasında erkekler arasında sigara tüketiminin en yüksek olduğu ülkeler arasında bildirilmektedir. Öte yandan esrar ve sentetik esrar (bonzai) en yaygın tüketilen illegal maddelerdir. Ülkemizde yıllık ortalama 150 ton civarında esrar yakalanmaktadır ve bunun tamamı iç tüketime yöneliktir. Ecstasy esrar türevlerinden sonra en çok tüketilen diğer bir maddedir.

En başa dön