Şu an okuduğunuz yazı:
Uyuşturucu imhası nasıl ve ne zaman yapılır, kimler karar verir?

Uyuşturucu imhası nasıl ve ne zaman yapılır, kimler karar verir?

Uyuşturucu imhası insanların merak ettiği bir konudur. Her şehirde belirli dönemlerde yapılır ancak insanlar tarafından pek bilinmeyen bir konudur.

Ne zaman yapılır?

Yakalanan maddeler önce kriminal laboratuarlarında gerekli incelemeye gönderilir. Ardından yakalanan maddeler Savcılıkların Adli Emanetine teslim edilir. Mahkeme süreci devam ederken delil olarak kullanılan bu maddeler, mahkeme sonuçlanana kadar bekletilir. Hakim kovuşturma ile ilgili hükmü verirken maddenin muhtevasına göre eğer geri kullanımı mümkün olmayan maddelere yönelik imha kararı verir.

Kim imha eder?

2313 Sayılı Uyuşturucu Maddelerinin Murakabesi Hakkında Kanun Uygulamasına İlişkin Yönetmeliğin 18. Maddesi gereğince uyuşturucu maddeler; Valilik kontrolünde oluşturulan bir heyet huzurunda (Mesela İstanbul’da Büyükçekmece’de bulunan bir çimento fabrikasında yüksek sıcaklıklara çıkabilen sanayi fırınlarında) imha edilir. Oluşturulan bu heyette Valliki, Cumhuriyet Savcılığı, Sağlık bakanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl jandarma Komutanlığı ve Toprak Mahsulleri Ofisinden görevli personeller bulunmaktadır.

En başa dön