Şu an okuduğunuz yazı:
Uyuşturucu kullanımı gerçekten 10-12 yaşlara düştü mü?

Uyuşturucu kullanımı gerçekten 10-12 yaşlara düştü mü?

Uyuşturucu kullanımı kaç yaşlara düştüğünden çok; kullanımın yaygınlığın ne düzeyde olduğu daha önemlidir. Yani bir şehirde veya ülkede madde kullanan kişinin en küçük yaşı değil, ne kadar kişinin madde kullandığı daha önemlidir.

Gerçek nedir?

Mesela geçmiş yıllarda madde bağımlılığından İstanbul’da 12 yaşında bir kişi ölmüştür. İstanbul’daki bir ölüm, şehirde madde kullanım yaşının 12 yaşa düştüğünü söylemek için yeterli ve doğru değildir. Bir sene 12 yaşında ölümle karşılaşılabilir ertesi sene 25 yaşından küçük birinin ölümüyle karşılaşılmayabilir.

Medya ne der?

Medya abartmayı sevdiği için istatistiklerdeki en küçük yaşı esas alır. Genel olarak baktığımızda madde kullanmaya başlama 15-24 yaş aralığında daha fazla olmaktadırr. Yaş madde kullanımı için önemlidir, insanlar belirli maddelere belirli yaşlarda başlar.

Buradaki değişim araştırmacılar için önemlidir ve belirli anketlerle bunu ölçerler. Mesela gençlerin 15 yaşında sigara ile tanışmaları normal görülebilir, ilk esrar deneyimleri 16-17 yaşlarında olabilir. Eğer gençlerin büyük çoğunluğu 9-10 yaşlarında sigaraya, 12-13 yaşlarında esrara başlıyorsa o toplumda ciddi sorunlar vardır.

En başa dön