Şu an okuduğunuz yazı:
Uyuşturucu ve alkol servisi

Uyuşturucu ve alkol servisi

Haringey Belediyesi’nin alkol ve uyuşturucu birimi DAAT (Drug and Alcohol Action Team) personeli Souad Akbur, Türkçe konuşan toplumdan pek çok kişinin alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmasına rağmen, tedavi servisini kullanmakta çekimserlik gösterdiğini açıkladı.
Metropolitan Polis’in, Türkçe konuşan kadınlara yönelik olarak düzenlediği bilinçlendirme toplantılarının üçüncüsü, ‘Alkol – uyuşturucu bağımlılığı ve yapılması gerekenler’ konusu üzerine oldu. Psikolog Özden Bayraktar ve DAAT personeli Akbur, Tottenham’daki Kitapevinde bu konuda bilgi almak üzere düzenlenen kahvaltıya katılan kadınlara, sunumlar yaparak, servislerin nasıl işlediğini aktarıp, yöneltilen soruları yanıtladılar.
Haringey genelinde alkol – uyuşturucu bağımlılarına, tedavi talep etmeleri halinde tamamen gizlilik temelinde, ücretsiz olarak danışmanlık, terapi ve ilaç tedavisi sunan DAAT’dan Akbur, belediye genelinde 1000 kişinin servislerini kullanarak tedavi gördüğünü açıkladı. Geçmişte birimlerinde Türkçe ve Kürtçe konuşan personel işe aldıklarını, fakat halen Türkiyeli toplumdan çok az sayıda kişinin servislerini kullandığını belirtti. Akbur, uyuşturucu tipine ve oranına göre farklı tedaviler sunduklarını, 18 yaş altı gençlere yönelik ayrı bir alışkanlık bırakma ve terapi programı önerdiklerini söyledi.

YALNIZ HİSSETMEYİN

Aynı birim altında PRANK adlı bir yapılanmanın varlığından bahseden Akbur, bunun anne – babalara çocuklarının alkol veya uyuşturucu kullanması halinde bununla nasıl mücadele edeceklerini anlatan, çözüm yolları öneren kurum olduğuna dikkat çekti. Uzman, ebeveynlerin kendilerini yalnız hissetmemesi gerektiğini, servisleri kullanarak çözüme ulaşabileceği bilgisini verdi.
Kişinin yasadışı bir suça karışmaması halinde tedaviye ancak kişinin kendi rızası ile başlanabileceğini belirten bağımlılık servisi uzmanı, herkesin toplumda sorumlu bir birey olarak, çevresindeki zor durumda olan kişileri fark ettiğinde servislere yönlendirme çağrısında bulundu.
Psikolog Özden Bayraktar sunumunda neden kişilerin bağımlılık psikolojisi içine girdiklerini, bağımlılığı oluşturan sebeplerin iyi tanımlanması gerektiğini söyledi.
Uyuşturucu bilinçlendirme toplantısında söz alan Met Polis’in gönüllü polislerinden Belgin Güler, herkesi ilgilendiren toplumsal konular üzerine, yetkili kişilerle kadınları buluşturmaya, karşılıklı fikir alışverişi sağlamaya devam edeceklerini belirtti.Güler, bir sonraki toplantının obezitenin ülke genelinde artan önemine dikkat çekmek amacıyla bu konuda olma ihtimali olduğunu duyurdu. Scotland Yard personeli Elif Doğan bu toplantının organizasyon kısmında yer aldı.

Londragazete.com

En başa dön