Akran

Geliştirmiş olduğum Akran Projesi Istanbul Valiliğince onaylanmış ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından 2009-2010 Eğitim Öğretim dönemi itibariyle önleme çalışması olarak uygulanmaya başlanılmıştır.  Proje gençlerin madde ve madde bağımlılığı hakkındaki tutum ve davranışlarını akranlarıyla değiştirmeye yönelik hazırlanmıştır. Proje ön test, proje uygulaması ve son test olarak yürütülmektedir.

Akran projesi  EMCDDA tarafından EDDRA’ya Türkiye’den ilk seçilen önleme programıdır. EDDRA programı AB üye ülkelerde bağımlılık yapan maddelere yönelik uygulanan başarılı programları diğer ülkelerle paylaştırmayı hedefler. Her ülkedeki en iyi uygulamaları değerlendirir ve önerilecek standartlarda olduğunu kabul ederse kendi sistemine dahil eder.

Akran projesiinin EDDRA’daki sayfası http://www.emcdda.europa.eu/html.cfm/index52035EN.html?project_id=TR01&tab=overview

Projenin temeli
Yapılan bilimsel çalışmalarda çocukların bağımlılık yapan maddeleri yaşadıkları sosyal ortamda tanıdıkları ve ilk kez kendi akranları ile birlikte denedikleri görülmektedir. Bu maddelerin kullanım yöntemleri ve etkileri hakkında ilk bilgiler, kullanım teklifi ve madde arkadaşları tarafından verilmektedir.

Maddelerle ilgili arkadaşlardan alınan ilk bilgiler eksik ve yanlış olabilmektedir. Özellikle madde kullanan veya merakı olan arkadaşları maddeleri özendirebilmekte ve hatta grup baskısıyla kullanmaya sevk edebilmektedir. Bağımlılık yapan maddelere karşı farklı bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır ama bu eğitimleri genellikle yetişkinler vermektedir. Gençlik döneminde otoriteye (yetişkinlere) karşı var olan karşı koyma psikolojileri verilen mesajın etkisini azaltmaktadır. Önleyici çalışmalarda bilginin kendisi kadar veriliş tarzı veya mesajı ileten kişinin kimliği mesajın gücünü etkilemektedir. Bu nedenle madde kullanımını önleyici çalışmalarda verilecek bilgi ve mesajın gençlere doğrudan arkadaşları tarafından verilmesi bu çalışmaların etkisini arttıracaktır.

Bu proje gençlerin madde bağımlılığı konularında akranlarınca bilgilendirilmesinin madde kullanım risklerini düşüreceği ve tasvip edilen bir hayat tarzını benimseyeceğini öngörmektedir. Sosyal statülerin insanlar üzerindeki etkisi eskiden beri bilinmektedir. Okullarda, sınıflarda ve hatta alt gruplarda her zaman lider konumunda olan kişiler vardır. Bu kişiler hem kendi grubu üzerinde etkili hem de diğer kişi ve gruplarla bağlantıyı sağlayan kişilerdir. Liderler haricinde grupların üyeleri ve izole edilmiş kişilerde bulunmaktadır. Grup üyeleri genellikle grup kurallarına uyum gösteren ve grubun beklentileri doğrultusunda davranış sergilerler. İzole şahıslar ise gruplarla ve diğer bireylerle bağı olmayan kişiler olarak bulundukları sosyal ortamdan en az etkilenenlerdir. Lider şahısların tespiti ve onların eğitilmesi ile hem grup üyeleri bilgilendirilebilinir hem de izole edilmiş şahısların okuldaki sosyal hayata katılımı sağlanabilir.

Ilgili Videolar

http://video.ntvmsnbc.com/narkotik-gonulluleri.html

http://www.yirmidort.tv/video/guncel/1/uyusturucu-raporu-v128.htm

Yorumları Göster (0)

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.