Aile Eğitimi

Aile Eğitim Projesi Istanbul Valiliğince onaylanmış ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından 2009-2010 Eğitim Öğretim dönemi itibariyle önleme çalışması olarak uygulanmaya başlanılmıştır. Projenin amacı gençlerin madde ve madde bağımlılığı hakkındaki tutum ve davranışlarını aile içi iletişimin güçlendirilmesi yoluyla etkilemektir.  Okul tabanlı uygulanan projede öğrencilerin aileleri temel hedef kitledir. Ailelere verilen eğitimlerin etkisi öğrencilere yapılan anketlerle ölçülmektedir.

Projenin Temeli

Bu proje ailelerin eğitilerek aile içi bağların güçlendirilmesini ve madde bağımlılığı konularında ailelerin bilinçlendirilerek korunması hedeflemektedir. Güçlü sosyal bağlara sahip gençlerin aileleriyle ve toplumla daha fazla iletişim kurdukları görülmektedir. Bu iletişim bağıyla toplumsal kuralları, kültürü, eğitimi ve birçok konu hakkında bilgi ve değeri daha kolay benimsedikleri bilimsel çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Bu projenin nihai amacı da aile içi iletişimi güçlendirmek ve bu etkileşim vasıtasıyla gençleri madde bağımlılığından korumaktır. Proje kapsamında düzenlenen seminerlerde aileler farklı uzmanlarla eğitilmektedir. Bu süreç sonunda gençlerin aileden aldıkları desteğin artacağı, hayattan beklentilerinin yükseleceği ve madde kullanım riskinin düşeceği öngörülmektedir.

Yorumları Göster (0)

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.