Sosyal Aktiviteler

Geliştirmiş olduğum Sosyal Aktiviteler Projesi Istanbul Valiliğince onaylanmış ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından 2009-2010 Eğitim Öğretim dönemi itibariyle önleme çalışması olarak uygulanmaya başlanılmıştır. Projenin amacı  gençlerin madde ve madde bağımlılığı hakkındaki tutum ve davranışlarını sosyal hayatlarının geliştirilmesi yoluyla etkilemektir. Proje ön test, proje uygulaması ve son test olarak yürütülmektedir.

Projenin Temeli

Projenin hedefi gençlerin madde bağımlılığı konularında bilgilendirilmesi ve sosyal aktivitelere katılımın arttırılmasıdır Okul çıkışından eve gidene kadar geçen zamanda güçlenen arkadaşlık grupları gençlerin karar verme süreçlerinde, alışkanlıklarında, davranış ve tutumlarında daha etkili rol almaktadırlar. Okul, belediye ve ailelerle birlikte okul sonrasında gençleri kontrol altına almak üzere öğrencilere spor, kurs ve diğer sosyal faaliyetlerin sunulması ve sosyal yönden gelişmeleri hedeflenmektedir. Özellikle gençlerin toplumla var olan sosyal bağlarının güçlendirilmesi onlar üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağı beklenilmektedir. Güçlü sosyal bağlara sahip gençler aileleri ve toplumla daha fazla etkileşim kuracaklar ve bu ilişki sayesinde toplumsal kuralları, kültür, eğitim ve birçok konu hakkında bilgi ve değeri kazanacaklardır.

Ergenlik döneminde bulunan gençlerin davranışları üzerinde arkadaşları çok etkilidir. Arkadaş gruplarının yapısı ve grup kuralları gençlerin belirli davranışları benimsemeleri veya bırakmalarında etkin faktörlerdir. Özellikle ders bitiminde okul dışında oluşan arkadaşlıklar gençler üzerinde daha etkilidir çünkü bu kurumların kendine has kültürel ortamları vardır ve yetişkin gözetiminde bulunmaları sosyal kontrol imkânı sağlamaktadır.

Spor, kültür ve sanatsal etkinliklerin artması gençlerin bu faaliyetlere katılımını arttıracaktır. Gençler sosyal aktiviteler sayesinde toplumla daha fazla etkileşim halinde bulunacaklar ve sosyal bağlar sayesinde kendilerinden beklenen bir hayat tarzını benimsemeleri kolay olacaktır.

Gençlerin doğru bilgilendirilmesi ve sosyal hayatının yeniden düzenlenmesi ile toplumla daha sağlıklı iletişim kurdukları, toplumsal kültür ve kuralları daha iyi benimsedikleri, toplumun ve ailesi tarafından desteklenen hedeflere ulaşmak için daha iyi motive oldukları ve daha az davranışlar sapması gözlemlenmektedir.

Sosyal Aktiviteler Projesi Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu İzleme Merkezi (EMCDDA) tarafından önlemeyle ilgili en iyi projeler havuzuna (EDDRA) Türkiye’den dahil edilen ikinci projedir.  Daha detaylı bilgi için tıklayınız. 

 

Yorumları Göster (0)

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.