Aile Destek Projesi

Aile Destek Projesi kullanmak amacıyla uyuşturucu madde bulundurmaktan haklarında işlem yapılmış 18 yaş altı çocukların bir daha uyuşturucu madde kullanmaması için aileleri bilgilendirmek amacıyla uygulanmaktadır.

Ailelere gençlerin bu maddelere nasıl ulaştığı, tekrar kullanmaları için hangi teklif ve ikna yöntemlerinin kullanılacağı, gencin madde kullanımından sonraki fiziksel etkileri ve devam eden süreçlerde davranışsal, psikolojik etkilerinin neler olabileceği, ailelerin gence nasıl davranması gerektiği, mahkeme aşamaları ve devam eden süreçte denetimli serbestlik hükümlerinin neler olabileceği,  madde bağımlısı ise nasıl kurtulabileceği, arkadaş çevresinden nasıl uzak tutabileceği ve bu süreçte aile içi iletişimin nasıl olması gerektiği konularında bilgilendirme yapmak projenin hedefleridir. Madde kullanım ve hukuki süreç hakkında ailelerin bilgi seviyesini arttırarak çocuğun doğru tutum ve davranışlar sergilemesine önemli katkılar yapmaktadır.

Uyuşturucu madde kullanan gençlere en çok etki edebilecek ve herkes den daha fazla  yanında bulunan kişiler aileleridir. Ayrıca kişiyle ilgili en ayrıntılı bilgiler de anne ve babadan öğrenilebilmektedir.  Aile ziyaretleri ile kişiye özel bir normalleştirme strateji geliştirilmektedir. Çocukların günlük hayatta ne tür sorunlarla karşılaştığı tespit edilmekte ve karşılaştığı engellerin kaldırılması için aileyle bir yol haritası oluşturulmaktadır.  Öte yandan ailenin de çocuklarına doğru tutum ve davranışlar sergilemesine katkı yapacak öneriler paylaşılmaktadır. Ailenin sosyal yardım ihtiyacı var ise ilgili devlet kurumlarından destek alması için ilçe polisi yardımcı olmaktadır.

Aile görüşmelerinde şayet evde uyuşturucu madde kullanan genç var ise aile görüşmesi sonrasında gençle birebir görüşülmekte ve bulunduğu süreç ve sonrası hakkında bilgi verilmektedir.

Proje ilçelerde Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Belediyesi ve Kaymakamlığınca 2011-2012 döneminde uygulandı.

Bu proje madde kullanan çocukların tekrar topluma kazandırılmasını sağlayacak şekilde genişletilerek yeni bir proje haline getirilmiş ve İstanbul Kalkınma Ajansının desteğiyle “Sosyal Destek ve Girişimcilik Projesi” olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Yorumları Göster (0)

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.