Eğitimli Aileler Güvenli Mahalleler

Projenin amacı ailelerin madde kullanımı hakkında bilgi düzeylerini ve aldıkları tedbirleri araştırmak ve bu konularda aileleri bilgilendirmektir. Proje Emniyet Müdürlüğü, ilçe belediyeleri ve gönüllü öğrencilerle (İBB Gençlik Meclisi veya İTÜ öğrenci kulüpleri ) birlikte ilçe tabanlı olarak uygulanmaktadır. Geliştirilen ölçeklerle araştırma için tespit edilen bölgelerde ailelere ulaşılarak yürütülmektedir. Ölçekte demografik bilgiler, madde kullanımıyla ilgili risk ve koruma faktörleri, ailelerin aldıkları tedbirler, çocukların arkadaş ve katıldığı etkinlikler, ebeveynlerin ve çocukların madde kullanımıyla ilgili sorular bulunmaktadır. Örneklem grubuna dâhil edilen ailelerin 12-18 yaşları arasında çocuklarının olması ve uygulama yapılan ilçede ikamet edilmesi şartı aranmaktadır.

Oluşturulan 3 kişilik ekip örneklem alanında bu profile uygun aileleri rast gele seçmektedirler. Ulaşılan ailelere öncelikli olarak ölçek uygulanmakta ve sonrasında madde kullanımı konusundaki risk ve koruma faktörleriyle ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme dâhilinde almaları gereken tedbirler, çocuklar için nelerin riskli olduğu, ne tür gözetim ve denetim yapmaları gerektiği, kullanım sorunuyla karşılaşırlarsa ne yapmaları ve nerelere başvurmaları gerektiği gibi konular bulunmaktadır.

Uygulama sonrasında ailelere farklı promosyonlarla (kahve gibi) birlikte madde kullanımıyla ilgili eğitici rehber kitapçıklar (Hedef Sensin projesi kapsamında üretilen materyaller) verilmektedir.  Uygulama yapılan ilçede aynı zamanda okullarda öğrenciler arasında madde kullanım yaygınlığı ölçümleri de yapılmaktadır. Ailelerden ve öğrencilerden elde edilen veriler birleştirilerek ilçede alınması gereken tedbirler tespit edilmekte ve ilgili kurumlarla paylaşılmaktadır.

 

Yorumları Göster (0)

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.