Şu an okuduğunuz yazı:
Yeni kitabım: Narkotik Dosyalar

Yeni kitabım: Narkotik Dosyalar

Sevgili kardeşim Uğur ile tamamlayıp bir türlü yayınlayamadığımız kitabımız Narkotik Dosyalar nihayet basım aşamasına geldi. Bu çalışmanın amacı uyuşturucu probleminin dinamiklerini bilmek isteyen, arz ve talep ile mücadele eden herkese güncel ve kapsamlı bilgiler sunmaktı. Umarız çok yayında yayınevlerinden ve internetten erişebilirsiniz.

Önsöz

Uyuşturucu problemi her geçen gün insanlığın daha çok gündemini meşgul etmektedir. Gelişmişlik farkı gözetmeksizin her ülke uyuşturucu ile mücadele etmektedir. Uyuşturucu artık bir insanlık problemidir. Ancak bu kadar gündemde olmasına ve devletler tarafından ciddiye alınmasına rağmen kaçakçılığı ve kullanımı durdurulamamaktadır. Bu mücadeleyi kaybeden ülkeler teker teker yasallaştırma ve zarar azaltımı gibi yeni uygulamaları hayata koymaktadır.

Elinizdeki kitap bu mücadeleden bahsetmektedir. Bazı ülkelerin mücadelesi illegal maddelerin üretimi ve kaçakçılığına odaklanırken bazıları kullanımıyla savaşmaktadır. Akademisyen ve alanda dünyanın en iyi narkotik birimlerinde çalışmış kişiler olarak bu mücadelenin eksik ve güçlü yanlarını görme ve karşılaştırma fırsatı bulduk. Bu kitapta maddelerin nasıl tonlarca üretilebildiğini, nasıl sınırlardan geçtiğini, nasıl sokaklarda dağıtıldığını, kullananların nasıl eriştiğini, devletlerin ve suç örgütlerinin karşılıklı nasıl bir mücadele içinde olduklarını detaylı şekilde bulabilirsiniz. Özellikle ülkemizi ilgilendiren maddelerin tarihsel gelişimi ve bunları kontrolüne yönelik geliştirdiğimiz politikalar dahil edilmiştir

Bu kitabın yazılmış diğer kitaplardan birçok farkı bulunmaktadır. Öncelikle 10 yıldan fazla alan tecrübesine sahip, yüzlerce kaçakçılık olayına şahit olmuş kişilerin bilgisine dayanmaktadır. Diğer yandan ülkemizdeki gelişmeleri dünyadaki gelişmelerle birlikte ele alan nadide bir çalışmadır. Artık global bir pazara dönüşen uyuşturucu ticareti yeni müşteriler aramaktadır ve yeni çıkan maddeler hızla lokal pazarlara dağılmaktadır. Ülke içindeki dinamiklerden bağımsız bu etkinin anlaşılması için yabancı kaynakların ve trendlerin çok iyi takibi gerekmektedir.

Yazarların uluslararası çalışmaları ve akademik yayınları bu gelişmeleri takip etmeleri açısından büyük avantajdır. Öte yandan, uyuşturucu problemini salt bağımlılık yapan bir madde, bir hastalık veya polisiye bir konu olmanın dışında bir sosyal problem olarak kabul eden yazarlar, maddelerin gelişimini tarihsel açıdan ele almış, devletlerin ve uluslararası kuruluşların politikalarını analiz etmiş ve konuyu makro düzeyde incelemişlerdir. Son olarak akademik bir çalışma olacak kadar detaylı araştırmaların yanında konuların daha iyi kavranması için gerçek olaylardan faydalanmış, gerçek yaşam hikayeleriyle ve olaylarla okunması kolaylaştırılmıştır.

Bu çalışmanın amacı uyuşturucu probleminin dinamiklerini bilmek isteyen, arz ve talep ile mücadele eden herkese güncel ve kapsamlı bilgiler sunmaktır.

 

En başa dön