Şu an okuduğunuz yazı:
Obama’nın Törenine Sosyal Networkler Damga Vurdu

Obama’nın Törenine Sosyal Networkler Damga Vurdu

Amerika’nın 44cü ve ilk zenci başkanı olan Barack Obama’nın yemin töreni Washington’da son derece kalabalık bir törendi. Ama bu törenin bizi ilgilendiren yanı, olaya sosyal networklerin vurduğu damgaydı. Olimpiyatlar gibi önceki diğer dünya çağındaki etkinlikler gibi bu yemin töreninde de internet önemli bir rol oynadı. Ama uzmanlar bu törende internetin çıtayı biraz daha yükseğe koyduğunu iddia ediyorlar.

New York Times ya da CBS gibi yayıncıların web sitelerinde ağırlık yemin törenindeydi.

Ama CNN biraz daha ileri gtti. Haber networkü sosyal-network devi Facebook ile bir işbirliği yaptı ve içeriği bu site üzerinden yayınladı. Video besleme sitede bölünmüş bir pencerenin sağ tarafında yer aldı ve Facebook’taki kişilerin arkadaşları ile bu pencere üzerinden haberleşmesine olanak sağladı.

Bu haberin yazıldığı ana kadar tespit edilmiş rakam bu beslemeden yararlanmak üzere 1,2 milyon kişinin üye olduğu şeklindeydi.

CNN, Microsoft ile de bir işbirliği yaptı ve Microsoft’un Photosynth ürününü kullanarak, resimleri 3-D ile panoramik olarak sundu. CNN izleyiciler için resimlerden geniş bir fotoğrafik perspektif sağladı. Photosynth deneyimi vatandaş-gazeteci projesinin bir parçası ve “tek bir anda yakalanabilecek en detaylı deneyimi yakala” teması ile web sitesinde ayrı bir sayfada sunuluyor.

Şüphesiz Amerikan ulusal geçit türenini izlemek üzere orada bulunan 1 milyonun üstündeki kişiye bu görüntüleri sunmak problem yaratabilirdi. Başkanlık yemin töreni sırasında kablosuz networklerin resim ve mesajları iletmekte zorluk çekebileceği uyarıları önceden yapıldı.

Bazı online video sunucuları haber networkleri ile online içerik sunmak üzere işbirliği yaptılar. Mesela NBC Universal ile News Copr’un ortaklığı olan Hulu, Fox News’ün haber içeriğini sundu. Joost ise CBC haber içeriğini sundu.

Video sitelerinin kralı YouTube ise canlı görüntü sunmadı ama durumu anlatan pek çok içeriği sundu. Google’un kardeş şirketi olan site C-Span ile çalıştı ve 1933’de yönetime geçen Franklin Roosevelt’den başlayarak bütün başkanların yemin törenlerinin videolarını sundu.

YouTube’ün bugünkü yemin töreni videolarını, 2 yıllık başkanlık yarışına ait yüzbinlerce videoyu kaldırdıktan sonra yerleştireceğini açıkladı.
YouTube ayrıca Martin Luther King’in dünkü doğumgününde Obama’nın düzenlediği dini törene ait bir kanal ayırdı.

Başkanlık Yemin Törenine ait Presidential Inaugural Committee (PIC) sitesi de töreni ve akşamki baloyu canlı olarak sunuyor. PIC ayrıca törenlerin Twitter feed ve Flickr sayfası formatında da sunuyor.

Kenneth Corbin
http://www.turk.internet.com

En başa dön